3 min24 czerwca 2021

20 ciekawostek o Holandii

Co kraj, to obyczaj – rzecze dawne przysłowie. A jak wiadomo przysłowia są mądrością! Jeśli masz okazję podróżować po świecie, to szybko zauważysz, jak bardzo poszczególne narody różnią się od siebie i ile zwyczajów może w nich zaskoczyć. Holandia nie jest wyjątkiem. To bardzo interesujące państwo, a ciekawostek na temat Królestwa Niderlandów można znaleźć w Internecie wiele. Wybraliśmy dla was najciekawsze – rzecz jasna to wybór subiektywny. Stereotypowo Holandia to kraj wiatraków, rowerów, tulipanów (czy szerzej – kwiatów) i dostępu do przyrody. Czy tak jest naprawdę? Jasne, że jest tu wyjątkowo dużo wiatraków, mnóstwo kwiatów (Holandia jest jednym z największych eksporterów kwiatów) i sporo rowerów. Czego jeszcze możesz się spodziewać w Niderlandach? Co warto o nich wiedzieć?

1. Królestwo Niderlandów jest jedną z 12 monarchii w Europie.

2. Z dniem 1 stycznia 2020 roku władze kraju przestały posługiwać się nazwą „Holland”, pozostawiając jedynie nazwę „The Netherlands”.

3. Holandia charakteryzuje się największą gęstością zaludnienia w całej Europie – średnio na kilometr kwadratowy przypada 490 mieszkańców.

4. Amsterdam jest zbudowany na drewnianych słupach – z powodu grubej warstwy torfowiska i gliny na terenie całego miasta, budynki stawia się na 11m słupach drewnianych zatopionych w glebie.

5. W Amsterdamie jest 1281 mostów, dlatego bywa czasem nazywany “Wenecją Północy”.

6. W Amsterdamie firma zajmująca się oczyszczaniem ścieków rocznie z kanałów wyciąga ponad 10 000 rowerów. Skąd się tam biorą?

7. Holandia to jeden z najbardziej liberalnych krajów: poza legalnym dostępem do marihuany, legalne są tutaj również aborcja, eutanazja czy prostytucja. Jako pierwszy kraj na świecie zalegalizowali małżeństwa jednopłciowe.

8. W Królestwie Niderlandów jest najmniejszy wskaźnik aborcji i niechcianych ciąż u nastolatek.

9. Tylko 2% Holendrów korzysta z coffe shopów.

10. Przeciętny Holender ma 183cm wzrostu, a Holenderka 170cm! To bardzo wysoki naród!

Holandia jest drugim co do wielkości eksporterem żywności i produktów rolnych na świecie.

Jest jednym z największych eksporterów piwa na świecie.

W Holandii jest około 300 zamków otwartych do zwiedzania.

25% powierzchni kraju znajduje się poniżej poziomu morza.

Prawie każdy obywatel tego kraju ma rower.

Jest tu dwa razy więcej rowerów niż samochodów.

Przeciętny Holender wypija 160l kawy rocznie! To naprawdę dużo, przodują w rankingach “miłośników kawy”.

Najpopularniejszym holenderskim “łamańcem językowym” jest: “Als vliegen achter vliegen vliegen, vliegen vliegen vliegensvlug”, co oznacza: “Kiedy mucha leci za muchą, muchy lecą bardzo szybko.”

Holandia w czasie II wojny światowej miała tylko jeden czołg, który nie wziął udziału w walkach gdyż ugrzązł w błocie w drodze na front.

W 2018 roku Holendrzy planowali zamknąć 19 więzień, ponieważ zabrakło przestępców do odsiadki.

I jak, brzmi interesująco? Ciekawe co dopiszesz do swojej prywatnej listy holenderskich ciekawostek, jeśli zdecydujesz się wyjechać z Eurojob do dobrej pracy w Holandii! 😉

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Typowe holenderskie jedzenie

3 min5 grudnia 2022

Did you land on our site and you only speak English?

1 min8 lipca 2022

Jak uniknąć kulturowego faux pas w Niderlandach?

3 min1 lipca 2022