2 min30 grudnia 2021

3 miejsca w Holandii, które musisz odwiedzić w 2022 roku

Wyjechać zagranicę i ciągle siedzieć w jednym mieście, w którym się pracuje, to trochę tak, jakby nigdzie nie wyjechać. Wiemy, że czasem trudno wymyślić plan wycieczki czy znaleźć inspirację na nią, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie 3 sugestie,dotyczące tego co naprawdę warto zobaczyć w kraju wiatraków. Mamy nadzieję, że nasze propozycje Cię zaciekawią a wycieczka w realu nie zawiedzie Twoich oczekiwań! Postaraliśmy się wybrać miejsca mniej oczywiste, a jednak zachwycające.

1. Giethoorn – Wenecja Północy

Giethoorn to miejsce doskonałe na jednodniową wycieczkę. Z pewnością będąc w miejscowości warto wybrać się na wycieczkę łodzią wzdłuż pięknych, malowniczych kanałów oraz wsiąść na dwa kółka i cieszyć się długą, rowerową wyprawą po pobliskich wsiach, łąkach i niewielkich, urokliwych miasteczkach. W starej części Giethoorm nie ma dróg, są tylko kanały i trasy rowerowe. Można podziwiać też niesamowite, holenderskie budownictwo i skorzystać z wielu atrakcji, które są w okolicy.

2. Skansen Zaanse Schan

Skansen jest położony w pobliżu Zaandam nad rzeką Zaan. Nad tą rzeką od 1600 roku budowano wiatraki – w czasach świetności było ich ponad 1000! Dziś możemy obejrzeć 10, z czego jeden wciąż pracuję mieląc składniki na farby. Wiatraki są nie tylko największą ozdobą, lecz także źródłem wiedzy o technologiach z dawnych czasów. Poza tym, że spełniają różne funkcje, każdy z nich ma swoje imię, na przykład: De Gekroonde Poelenburg – Ukoronowany Poelenburg; Het Jonge Schaap – Młoda Owca lub Het Klaverblad – Listek Koniczyny.

Skansen oferuje nie tylko widok na wiatraki, ale też malownicze uliczki, a wśród zabytkowych budynków odbywają się zajęcia edukacyjne poświęcone dawnym zawodom. Skansen można zwiedzać pieszo, rowerem (na terenie jest wypożyczalnia) lub podczas rejsu łodzią. Każdy napewno znajdzie coś dla siebie! To jedna z popularniejszych atrakcji Niderlandów, warto więc przyjechać tutaj wcześnie rano. Polecamy też sprawdzić obostrzenia związane z pandemią i warunki, na jakich w skansenie można przebywać.

3. Wyspy Fryzyjskie

To opcja dla miłośników przyrody i poszukiwaczy świętego spokoju – tu jest spora szansa, że znajdziesz to, czego szukasz. Choć Wyspy Fryzyjskie są piękne, to nie są szczególnie zadeptane (czyli turystyczne). Może dlatego, że pogoda jest tu raczej wietrzna a morze chłodne, nie uraczysz drinków z palemką, ale wyspy posiadają nieodparty urok. Zaobserwujesz tu wiele gatunków ptaków, zobaczysz więcej owiec niż ludzi, spędzisz czas na urokliwym wybrzeżu, a jesienią możesz spacerować wśród malowniczych wrzosowisk i torfowisk. Niby niedaleka wycieczka, ale jakby do zupełnie innego świata, w którym pośpiechu i stresu jest mniej.

 

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Typowe holenderskie jedzenie

3 min5 grudnia 2022

Did you land on our site and you only speak English?

1 min8 lipca 2022

Jak uniknąć kulturowego faux pas w Niderlandach?

3 min1 lipca 2022