3 min17 grudnia 2020

3 odpowiedzi, których rekruter się boi

Ten tekst jest napisany trochę z przymrużeniem oka. Pół żartem pół serio.  Chcę pokazać Wam kwestię spotkania o pracę ze strony rekrutera, który ma nadzieję, że rozmawia dokładnie z tą osobą, której szuka. Tymczasem naprawdę zdarza się, że bardzo dobrze zapowiadające się spotkanie rekrutacyjne zamienia się w totalne fiasko! Czasem wystarczy odpowiedź na bardzo banalne, niegroźne pytanie… „Dlaczego chcesz pracować w Holandii?”. To nie jest pytanie podchwytliwe, ale istnieją odpowiedzi, które skutecznie zamykają szansę na pracę w Eurojob (i pewnie w wielu innych firmach). Jesteś ich ciekawy/a? Czytaj dalej!

Bo tam są coffeshopy!

Na pytanie „dlaczego Holandia?” można odpowiedzieć na wiele sposobów. Wskazanie jako najważniejszego punktu dla podjęcia decyzji o wyjeździe legalnego dostępu do marihuany nie jest najlepszym pomysłem. Z całą pewnością taka odpowiedź nie stawia Cię w dobrym świetle. Raczej nie prezentujesz się jako ktoś na kim można zawodowo polegać… I tak, wtedy możesz zobaczyć cień rozczarowania na rekruterskim poker-face.

Jako rekruterzy nie musimy też znać historii z Twojego życia jak upaliłeś/aś się w Holandii i jak wspaniale to wspominasz. Prawdę mówiąc rozumiemy Ciebie, jesteśmy tylko ludźmi i znamy holenderskie realia, ale sytuacja w której rozmawiamy jest  formalna. Będąc na rozmowie o pracę nie wchodź w takie prywaty.

Mit pracy tymczasowej

Zdarza się, że osoba starająca się o pracę tymczasową uznaje, że nie będzie musiała zbyt wiele pracować, a na pewno nikt nie będzie od niej wymagał zaangażowania i starania się. Jeśli podczas spotkania rekrutacyjnego mówisz, że chcesz wyjechać do pracy za granicę, bo tam mniej musisz robić a więcej zarobisz, to… no nie jesteś atrakcyjnym kandydatem/ką. U rekrutera na twarzy może pojawić się smutek bądź wyraz zrezygnowania.

Prawda jest taka, że w absolutnie każdej pracy od pracowników wymaga się… pracy, zaangażowania, sumiennego wykonywania obowiązków. Generalnie chodzi o to, że firma X umawia się z Tobą, że będziesz robić określone rzeczy, za które oni Ci płacą. I firma chce by te rzeczy robić dobrze i sumiennie. W każdej pracy tego się oczekuje. Jednak wyjeżdżając z agencją pośrednictwa pracy masz pewność, że oczekiwania od Twojej pracy będą zgodne z prawem i obowiązującymi standardami, a także że otrzymasz odpowiednio wysokie wynagrodzenie. Twój komfort i poczucie bezpieczeństwa są ważne!

Ściga mnie Interpol

No dobrze, taka odpowiedź się oczywiście nie zdarza! Chcieliśmy zatrzymać Twoją uwagę! Zdarza się jednak, że ktoś był karany i chce podjąć pracę w Eurojob. Musisz wiedzieć, że nie ma takiej możliwości. Nie zatrudniamy osób, które są karane. Przy podpisywaniu umowy o pracę wymagamy dostarczenia dokumentów poświadczających niekaralność.

Nasza współpraca z holenderskimi liderami rynku pracy wymaga od nas trzymania bardzo wysokich standardów. Nie możemy kierować do naszych klientów osób po wyrokach, więc bardzo pilnujemy tej kwestii.  Tak jak wspomniałam, sprawdzamy to na podstawie zaświadczenia od sądu, więc nie ma sensu próba okłamywania rekrutera.

O ile z dwóch wcześniejszych odpowiedzi da się wybrnąć zachowując twarz i jest jeszcze szansa „dogadania się”, o tyle w przypadku bycia karanym nie możemy pójść na żaden kompromis.

Każdy rekruter Eurojob wkłada dużo wysiłku w swoją pracę. Dla nas Wy – kandydaci o pracę – jesteście „perełkami” – chcemy zobaczyć Wasz potencjał. Pamiętajcie o tym przy rozmowach z nami i nie stresujcie się!

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Rozmowa rekrutacyjna bez tajemnic

4 min1 października 2020