3 min21 kwietnia 2021

5 popularnych pytań o CV

W CV każdy chce pokazać swoją najlepszą stronę, wyciągnąć i podkreślić swoje atuty, zainteresować rekrutera i pokazać, że jest się najlepszym kandydatem na dane stanowisko. Życiorys to trochę taka reklama własnej osoby. Wszyscy wiedzą jakie informacje w CV powinny się znaleźć: dane kontaktowe, wykształcenie, informacje o doświadczeniu zawodowym… a i tak pojawia się wiele pytań, zwłaszcza o to jak szczegółowo te informacje powinny być podane. Nasi rekruterzy zebrali najczęściej zadawane pytania dotyczące pisania życiorysu i udzielili na nie krótkich odpowiedzi. Mamy nadzieję, że będzie to dla ciebie pomocne!

Czy zamieszczać takie informacje jak stan cywilny, ilość dzieci, obywatelstwo?

Nie, nie musisz tego robić. Z punktu widzenia rekrutera twój stan cywilny nie jest istotny. To samo tyczy się dzieci. Nie podawaj więc tych informacji, a tym bardziej imion czy dat urodzenia. Obywatelstwo jest istotne tylko wtedy, gdy musisz posiadać odpowiednie zezwolenia na pracę w danym kraju.

Czy umieszczać swoje zdjęcie?

Nie musisz tego robić, ale jednak jest to mile widziane. CV opatrzone zdjęciem jest łatwiejsze do zapamiętania przez rekrutera. Uważaj jednak na popularne obecnie błędy w doborze zdjęć: odważne (lub półnagie) zdjęcia absolutnie nie wchodzą w grę. Tak samo jak wszelkie “artystyczne” ujęcia. Selfie z dziubkiem, odbicia w lustrze, czy zdjęcie z imprezy… też nie jest odpowiednie. Zdjęcie sprzed 10 lat z legitymacji szkolnej czy fotografia paszportowa… też się nie nadają. Najlepsze zdjęcie to po prostu uśmiechnięta buzia na neutralnym tle.

Czy wypisać wszystkie swoje dotychczasowe prace?

To zależy jak dużo ich masz. Jeśli jesteś osobą, która jest od 20 lat aktywna zawodowo i podejmowała się różnych zajęć, a ich spisanie może zająć kartkę A4… to nie, nie wpisuj wszystkich. Wybierz tylko te, które mogą mieć znaczenie na stanowisku pracy, o które się ubiegasz. Jeśli jesteś osobą młodą i twoje doświadczenie zawodowe nie jest szczególnie imponujące, to możesz wypisać wszystkie. Pomiń jednak prace 1- czy 2-dniowe i zlecenia na skoszenie trawnika.

Czy umieszczać informacje o swoich zainteresowaniach?

Tak, zdecydowanie. Rekruter chce poznać ciebie jako człowieka, a nie tylko pracownika. Dobrze jest napisać konkretnie, co cię interesuje. Jeśli sport to jaki, czy go uprawiasz czy kibicujesz, można podać np. ulubioną drużynę. Jeśli lubisz muzykę czy literaturę, to też warto napisać jaką.

Czy umieszczać informacje o swoich zainteresowaniach?

PDF. Jedyny słuszny dokument, który gwarantuje, że Twoje CV dotrze do rekrutera w tej samej formie, w której ty je widzisz. Word czy inne programy tekstowe mogą się rozsypać, poza tym nie wszyscy używają tych samych programów do otwierania plików. Zatem najbezpieczniej jest przesyłać CV w formacie PDF.

Powodzenia!

Mamy nadzieję, że nasz mini poradnik rozjaśnił ci w głowie i teraz napisane CV będzie dla ciebie naprawdę łatwe. Gdy skończyć je tworzyć, podeślij je nam… mamy przecież dla ciebie dobrą pracę w Holandii!

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

7 kroków do stworzenia skutecznego CV

3 min15 października 2020