3 min10 czerwca 2022

5 topowych parków rozrywki w Holandii

Kochamy parki rozrywki, bo są przybytkami doskonałej zabawy. Wiele atrakcji w jednym miejscu, śmiech, radość i dobra zabawa to pierwsze skojarzenia, które przychodzą do głowy, gdy o nich myślimy. Gromadzą kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt różnorodnych atrakcji, każdy może znaleźć wśród nich coś dla siebie. Zazwyczaj najbardziej oblegane są rollercoastery. Pozwalają nam doświadczyć lęku, który ostatecznie, po szczęśliwym zjeździe, zamienia się niemal w euforię. W parkach rozrywki zapominamy o problemach, obowiązkach i dniu codziennym. Dobrze się bawimy i nie myślimy o przyszłości. Popularność tej rozrywki wynika, prawdopodobnie, z chęci oderwania się od rutyny… Holendrzy wiedzieli, że w ich płaskim kraju, potrzeba nieco szaleństwa i zabawy, zaczęli więc budować parki rozrywki!

Avonturenpark Hellendoorn

Jego początki sięgają 1936 roku. Wtedy powstało tutaj małe wesołe miasteczko z kilkoma atrakcjami. Przez lata dodawano do niego kolejne karuzele i kolejki, w efekcie czego dziś jest bardzo uniwersalnym miejscem. Do bardziej ekstremalnych atrakcji zaliczymy roller coaster Tornado oraz top spin o nazwie Montezuma’s Revenge. Dla dzieci natomiast dostępne są place zabaw, w tym basen z piłeczkami, oraz małe karuzele. Bardzo ciekawą (i spokojną) atrakcją jest żywopłotowy labirynt. Odnalezienie drogi do wyjścia utrudniają pojawiające się na drodze strachy na wróble i inne potwory. Park położony jest w miejscowości Hellendoorn we wschodniej części Holandii.

Drievliet

To nieduży park rozrywki, zlokalizowany w Rijswijk, nieopodal Hagi. Jego korzenie sięgają 1938 roku. Zanim park rozwinął się do swojej obecnej formy, znajdował się tu najpierw ogród z kawiarnią i kilkoma prostymi atrakcjami. Dziś jest tu wiele atrakcji dla małych dzieci (w wieku przedszkolnym), więc jeśli macie maluchy na pokładzie, to przygodę z parkami rozrywki warto zacząć właśnie od tego miejsca. Drievliet oferuje wszystkie klasyczne rozrywkii – karuzelę z huśtawkami, spływ kłodami, place zabaw… Jest to zdecydowanie rodzinne miejsce.

Sprookjeswonderland

Nazwę można przetłumaczyć jako “Zaczarowana Kraina” – i nic dziwnego, bo to park tematyczny w całości poświęcony znanym baśniom.  Dlatego miłośnicy baśni braci Grimm, takich jak np. “Jaś i Małgosia” czy “Czerwony Kapturek” na pewno świetnie będą się tu bawić. Na gości czekają tu również Pinokio, Guliwer, Śpiąca Królewna i Mała Syrenka. Park przede wszystkim zaprasza w swoje progi dzieci w wieku 2-9 lat, ale rodzice i dziadkowie również miło spędzą tutaj czas. Sprookjeswonderland położony jest w miejscowości Enkhuizen, ok. 60 km od Amsterdamu.

De Efteling

To największy park rozrywki w Holandii i trzeci pod względem liczby odwiedzających w Europie. De Efteling jest też jednym z najstarszych parków rozrywki na świecie, powstał trzy lata wcześniej niż pierwszy Disneyland w Stanach Zjednoczonych (1955r.). Początkowo w parku znajdował się jedynie Bajkowy Las, stworzony przez znanego holenderskiego rysownika Antona Pieck’a. Z czasem park zmienił charakter i znalazło się w nim więcej atrakcji dla bardziej urozmaiconej grupy wiekowej. Obecnie jest to wielki kompleks, w którym można dobrze zjeść, luksusowo się przespać (w 4 gwiazdkowym hotelu lub w domkach na drzewach) i aktywnie wypocząć.

Attractiepark Slagharen

Powstał w 1963 r. w miejscowości Slagharen. Park położony jest bardzo blisko granicy z Niemcami (ok. 14 km). W jego pobliżu znajduje się kryty park rozrywki Plopsa Indoor Coevorden, który otwarto w 2010 r. Wśród atrakcji są dwa roller coastery oraz wiele możliwości zabaw dla dzieci. Wyróżniającą atrakcją parku jest wielka parada, która odbywa się w większość dni – wówczas parkowymi alejkami kroczy wiele hałaśliwych, barwnych postaci, wywołując masę śmiechu wśród widowni.

Kiedy jedziemy?

Wyjazd do parku rozrywki, to doskonały pomysł na spędzenie czasu z dzieckiem. Czerwiec rozpoczęliśmy świętując Dzień Dziecka, ale kto powiedział, że nie można świętować tego dnia przez cały miesiąc?

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Typowe holenderskie jedzenie

3 min5 grudnia 2022

Did you land on our site and you only speak English?

1 min8 lipca 2022

Jak uniknąć kulturowego faux pas w Niderlandach?

3 min1 lipca 2022