3 min28 lutego 2022

6 inspirujących Holenderek

Holandia choć jest niewielkim krajem, poszczycić się może bogatą i ciekawą historią. Na przełomie stuleci żyło tu wiele odważnych kobiet, które do dziś są przykładem dla innych. Ich determinacja, wola przeżycia przygody, chęć poznania świata czy życia na własnych zasadach była tak duża, że do dziś wzbudza podziw. Z racji tego, że mamy marzec – miesiąc, w którym obchodzimy Dzień Kobiet, postanowiliśmy przybliżyć sylwetki kilku inspirujących Holenderek. Jesteś zainteresowana/-y? Czytaj dalej!

Audrey Hepburn

Znajduje się w naszym zestawieniu, choć była Holenderką w połowie (jej matka była holederską baronową). Audrey zna prawdopodobnie każdy – to ikona kultury popularnej i mody. Była aktorką filmową i teatralną, działaczką humanitarną, filantropką. W latach 60. XX wieku była symbolem seksu. Do dziś jest podziwiana przez miliony. Należała do grona najbardziej cenionych aktorek późniejszego okresu „Złotej Ery Hollywood”. Znana z filmów “Śniadanie u Tiffany’ego”, “Niewiniątka” czy “Szarada”.

Fanny Blankers-Koen

Fanny znana jako “latająca gospodyni domowa” ma swój własny pomnik w Rotterdamie. Postawiono go chcąc wyrazić podziw dla jej sportowych osiągnięć oraz siły charakteru. Będąc mamą dwójki dzieci i mając 30 lat, zadziwiła świat podczas Igrzysk Olimpijskich w 1948 roku. Zdobyła złote medale w biegach na 100 i 200 metrów, biegu przez płotki na 80 metrów oraz w sztafecie 4×100 metrów. Udowodniła, że bycie matką nie oznacza rezygnacji z pasji, a posiadanie dzieci i rodzinnego domu nie wyklucza osiągnięcia sukcesu.

Anne Frank

Prawdopodobnie jedna z najbardziej znanych Holenderek. Niestety znana jest z powodu tragicznej historii życia. Przyszło jej żyć w czasach II wojny światowej. Była żydowską dziewczynką, która przez 2 lata ukrywała się wraz z rodziną w Amsterdamie. Prowadziła dziennik, który po latach stał się znanym zapisem codzienności wojennej, pełnej niepokoju, lęku, choć też nadziei. Niestety Annę Frank znaleźli naziści – zmarła w wieku 16 lat w obozie koncentracyjnym.

Mata Hari

Kto nie zna Maty Hari? Jej historia do dziś rozpala ciekawość. Więcej o tej kobiecie krąży legend, niż faktów. Do dziś otacza ją tajemnicza aura, potęgowana okolicznościami śmierci (rozstrzelana przez pluton egezkucyjny, oskarżona o podwójne szpiegostwo). Margaretha Geertruida McLeod (z domu Zelle), bo tak brzmiało jej prawdziwe imię i nazwisko, urodziła się pod koniec XIX wieku w Leeuwarden. Po nieudanym małżeństwie wyjechała do Paryża, podała się za jawańską księżniczkę i rozpoczęła karierę tancerki egzotycznej występując pod pseudonimem Mata Hari. Podobno była kobietą niezwykłą. Jej nieodparty urok jak magnes przyciągał wpływowych i bogatych mężczyzn, polityków i oficerów armii, z którymi chętnie romansowała. Niestety nawet ich wpływy nie uchroniły jej przed rozstrzelaniem.

Aletta Jacobs

Żyła na przełomie XIX i XX wieku,  zapamiętana została jako kobieta pełna charyzmy, silnej wolny i niezłomności. Jako pierwsza kobieta w Holandii ukończyła uniwersytet medyczny i została lekarką. Na tym nie poprzestała! Założyła pierwszą na świecie klinikę kontroli urodzeń. Była także (co jakoś specjalnie nie dziwi) sufrażystką i wiodącą postacią w holenderskim i międzynarodowym ruchu kobiet.

Kenau Simonsdochter Hasselaer

Legenda głosi, że Keanu prowadziła do boju o Haarlem armię 300 kobiet!  Żyła w XVI wieku i była kupcem drzewnym – co jak na tamte czasy było bardzo nietypowym zajęciem dla kobiety. Jednak sławę przyniósł jej hart ducha i zacięcie do strategicznej walki. To właśnie ona prowadziła obronę Haarlemu przed hiszpańskimi najeźdźcami w czasie oblężenia miasta w 1573 roku. Po wojnie powróciła do swego kupieckiego zajęcia. Tak niezwykła postać nie mogła zwyczajnie umrzeć – legenda głosi, ze umarła z rąk piratów w 1588 roku.

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Typowe holenderskie jedzenie

3 min5 grudnia 2022

Did you land on our site and you only speak English?

1 min8 lipca 2022

Jak uniknąć kulturowego faux pas w Niderlandach?

3 min1 lipca 2022