3 min15 października 2020

7 kroków do stworzenia skutecznego CV

Zastanawiasz się komu to CV jest potrzebne, po co to całe zamieszanie z jego pisaniem? Cóż, dla rekrutera jest bardzo ważne. CV (czyli życiorys) potrzebny jest rekruterom by oszacować czy kandydat o pracę ma kompetencje lub potencjał, by dobrze odnaleźć się na danym stanowisku. Pisemna, krótka wersja życia zawodowego kandydata o pracę jest dla rekruterów drogowskazem. Pamiętaj, że Twoją rolą podczas pisania życiorysu jest przedstawienie siebie w dobrym świetle i podkreślenie własnych atutów. Poniżej podpowiemy ci jak to zrobić.

CV stwórz w formie dokumentu tekstowego

Możesz w tym celu wykorzystać program z pakietu Office – Word lub bezpłatne narzędzie w postaci Google Docs. CV pisane odręcznie nie są najlepszym pomysłem. Często trudno rozszyfrować czyjeś pismo. Rekruter też jest człowiekiem, nie utrudniaj mu pracy! Jeśli będzie musiał się domyślać „co autor miał na myśli” prawdopodobnie zrezygnuje z analizy twojego życiorysu.

Podaj dane kontaktowe

Niby prozaiczna sprawa, ale zadziwiająco wielu ludzi o niej zapomina! Dlatego koniecznie zapisz swoje dane personalne (imię, nazwisko, miejsce zamieszkania) wraz z bezpośrednim kontaktem do ciebie (telefon i e-mail). Zdjęcie nie jest konieczne, ale ułatwi rekruterowi zapamiętanie ciebie. Dodając zdjęcie nie sięgaj po selfie z dziubkiem, ani po fotkę z licealnej legitymacji (chyba, że akurat skończyłeś/-aś liceum). Wybierz aktualne zdjęcie, na którym dobrze widać twoją uśmiechniętą twarz.

Przedstaw swoje dotychczasowe doświadczenia zawodowe

Zaczynij od ostatniego miejsca pracy (jeśli nie masz doświadczenia zawodowego przejdź do kolejnego punktu!). Uwzględnij okres, przez który w danym miejscu pracowałeś/-aś. Zapisz miesiące i lata (maj 2018 – listopad 2020), stanowisko (kelner) i nazwę firmy (Nadmorski Klub Jachtowy). Opisz krótko najważniejsze obowiązki na danym stanowisku. Nie musisz wchodzić w szczegóły – wystarczy, że napiszesz 5 najważniejszych obowiązków. Jeśli masz długoletnie doświadczenie zawodowe, to na potrzeby CV wejdź w szczegóły ostatnich pięciu prac. Pozostałe tylko wymień, ale nie opisuj najważniejszych obowiązków.  Lepiej być oszczędnym w środkach i dopowiedzieć pewne kwestie podczas rozmowy rekrutacyjnej. CV na 10 stron nie będzie dobrze odebrane!

Podaj ostatnią ukończoną szkołę

Jeżeli dalej się uczysz, podaj obecne miejsce (szkoła/uniwersytet itp.). Nie ma potrzeby zagłębiać się w całą historię edukacji – rekruter nie musi wiedzieć do którego gimnazjum chodziłeś/-aś 15 lat temu ;). Jeśli brałeś/-aś udział w szkoleniach, masz ukończone konkretne kursy, posiadasz certyfikaty potwierdzające twoją wiedzę i umiejętności – napisz o nich w tym miejscu.

Pokaż się od dobrej strony

Zastanów się jakie są twoje atuty, jakie masz mocne strony, jakie posiadasz dodatkowe umiejętności? Wypisz je wszystkie w swoim CV. Nie wstydź się – CV jest od tego, by się w nim chwalić!

Powiedz coś o sobie

Na koniec zdradź trochę prywatnych szczegółów o sobie. Napisz co lubisz robić w wolnym czasie i czym się interesujesz. Jeśli możesz wskazać szczegóły, zrób to! Przykładowo: zamiast napisać „lubię czytać książki” napisz „lubię czytać książki, szczególnie cenię sobie powieści Terrego Pratchetta”.

Powiedz coś o sobie

Na koniec zdradź trochę prywatnych szczegółów o sobie. Napisz co lubisz robić w wolnym czasie i czym się interesujesz. Jeśli możesz wskazać szczegóły, zrób to! Przykładowo: zamiast napisać „lubię czytać książki” napisz „lubię czytać książki, szczególnie cenię sobie powieści Terrego Pratchetta”.

 

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

5 popularnych pytań o CV

3 min21 kwietnia 2021