2 min24 maja 2021

Bezpieczna jazda rowerem w Holandii

Jazda na rowerze na świeżym powietrzu jest jedną z najlepszych aktywności fizycznych, jakie możemy podarować naszemu ciału. Nie ma ograniczeń wieku i tak naprawdę istnieje niewiele przeciwwskazań do uprawiania tego sportu. Zapobiega nadwadze, cukrzycy, chorobom serca, miażdżycy. Wpływa na lepsze samopoczucie, ba!- poprawia nawet pracę mózgu i odporność psychiczną! Twoje ciało będzie wdzięczne za rowerowe wycieczki. Jednak jeżdżąc po Holandii warto znać zasady panujące w tym kraju. Zapraszamy was do zapoznania się z nimi.

Bezpieczeństwo to podstawa

Holendrzy wcale nie kładą nacisku na kaski – możesz poruszać się bez kasku, ale twój rower musi być dobrze widoczny. Holenderskie prawo jasno wskazuje, że rower musi być odpowiednio oświetlony: obowiązkowe jest czerwone światło z tyłu i żółte lub białe z przodu. Pamiętaj też o odblaskach – czerwone z tyłu, białe lub żółte na kołach oraz żółte na pedałach. Ważnym elementem wyposażenia roweru jest dzwonek, na tyle głośny by było go słychać z odległości 25m. Za brak oświetlenia, odblasków czy dzwonka grożą mandaty: 55 euro za każde brakujące światło, 33 euro za każdy brakujący odblask, 35 euro za brak dzwonka.

Gdzie wolno jeździć rowerem

W Holandii, tak jak w Polsce, zabroniona jest jazda rowerem po chodnikach i przejściach dla pieszych. Za to masz do dyspozycji naprawdę rozbudowaną sieć dróg rowerowych. Obowiązują na nich zasady ruchu drogowego, trzeba więc w odpowiedni sposób sygnalizować swoje zamiary w ruchu oraz stosować się do znaków i sygnalizacji świetlnej. Niezależnie od sytuacji, autobus, tramwaj lub taksówka – mają zawsze pierwszeństwo przed rowerzystą. Rowerem można poruszać się też po niektórych ścieżkach dla pieszych, ale jedynie w określonych godzinach, poza największym natężeniem ruchu.

Za co grozi ci mandat?

Nie jeździj rowerem po spożyciu alkoholu – jeżeli jego zawartość we krwi przekroczy 0,5 promila, grozi Ci mandat 100 euro. Będzie znacznie wyższy, jeśli policjant uzna, że rowerzysta stwarzał zagrożenie na drodze. Od 2019 roku wprowadzone zostały w Holandii kary za używanie podczas jazdy smartfonów, tabletów i innych mobilnych urządzeń elektronicznych – mandat za takie zachowanie nie należy do niskich, wynosi 95 euro. Z urządzeń mobilnych można korzystać jedynie w momentach, w których rowerzysta stoi (np. na światłach). Dozwolone jest używanie nawigacji i map w smartfonie, pod warunkiem, że urządzenie jest zamocowane w specjalnym uchwycie. Korzystając z zestawu słuchawkowego wolno słuchać muzyki w trakcie jazdy.

Bawcie się dobrze!

Życzymy wam wykręcenia wielu kilometrów na dwóch kółkach i wspaniale spędzonego czasu! Teraz jest idealny czas na taką formę spędzania wolnego czasu.

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Typowe holenderskie jedzenie

3 min5 grudnia 2022

Did you land on our site and you only speak English?

1 min8 lipca 2022

Jak uniknąć kulturowego faux pas w Niderlandach?

3 min1 lipca 2022