3 min20 kwietnia 2021

Co oznaczają te skróty?

Wyjazd do pracy do obcego kraju oznacza nie tylko fantastyczną przygodę, ale też nieco stresu związanego z byciem w innym państwie, wśród obcego języka i w nieznanym miejscu. Do tego dochodzi lokalne prawo pracy, które bardzo często różni się od polskich rozwiązań prawnych. Można czuć się nieco zagubionym w tym innym świecie, ale od tego masz Eurojob – my ogarniamy wszystkie techniczne rzeczy. Na miejscu, jeśli czegoś nie będziesz rozumieć, zawsze możesz liczyć na opiekę koordynatorów, którzy wszystko ci wyjaśnią i pomogą przebrnąć przez ewentualne zawiłości. Poniżej zaś przedstawiamy krótką ściągawkę wyjaśniającą często pojawiające się w ofertach pracy skróty i hasła.

Co to jest CAO?

CAO to układ zbiorowy pracy, czyli rodzaj porozumienia zawieranego pomiędzy pracodawcami a pracownikami. W praktyce są to porozumienia zawierane często między grupami pracodawców a związkami zawodowymi. Określają one wszystkie prawa i obowiązki zarówno pracowników jak i pracodawców. W Holandii, w branży pracy tymczasowej są dwa rodzaje CAO – organizacji ABU i NBBU. To właśnie CAO reguluje kwestie wynagrodzenia chorobowego, dni wolnych od pracy, wysokość wynagrodzenia (i jego równość z pracownikami stałymi), kwestię godzin pracy i zasady ich zmniejszania. Dobrze jest znać zarówno swoje prawa jak i obowiązki. W Eurojob obowiązuje nas ABU CAO. Szczegółowa treść dokumentu znajduje się tutaj: ABU CAO Polska

Co to jest ADV?

To popularny dodatek finansowy obowiązujący w pracy, która ma nieregularne godziny. Jest wyliczany na podstawie pensji podstawowej i dodawany do każdej godziny pracy, dzięki czemu wynagrodzenie jest nieco wyższe. Są firmy, które wśród pracowników tymczasowych cieszą się większą popularnością właśnie ze względu na ADV.

Co to jest SNF?

SNF – Stichting Normering Flexwonen – (Foundation for flexible housing standards). Jest to organizacja zajmująca się inspekcją zakwaterowań przeznaczonych dla pracowników tymczasowych. Holendrzy kwestię mieszkań dla pracowników tymczasowych rozwiązali prawnie. Ustalili normy, które muszą spełniać, by jakość życia w nich była satysfakcjonująca. Firma wpisana do rejestru SNF musi spełniać określone normy w następujących dziedzinach: przestrzeń mieszkalna i prywatność, zaplecze sanitarne, warunki BHP, wyposażenie, ochrona przeciwpożarowa. Dla Ciebie oznacza to, że masz pewność, że zakwaterowanie firmowe jest na dobrym poziomie i jest bezpieczne. Co roku firma przechodzi audyt, na podstawie którego przedłużany jest certyfikat SNF. Nasz certyfikat znajdziesz tu:

SNF Certificate Eurojob

Czym jest wiekówka?

Jest to coś, co nie podoba się młodym osobom… Wiekówka jest to uregulowany prawnie system, według którego holenderski pracodawca może wypłacać pracownikowi, który nie ukończył 21 roku życia, znacznie niższą pensję. Niektóre firmy obliczając wypłatę, kierują się wiekiem rocznikowym, a inne dokładną datą urodzin. Są też firmy, które rezygnują z wiekówki, by przyciągnąć do pracy więcej młodych osób.

To wszystko!

Mamy nadzieję, że teraz te skróty są dla Ciebie jasne jak słońce i nie stanowią już przeszkody w czytaniu i rozumieniu ofert pracy.

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Układ zbiorowy pracy

2 min24 lipca 2021