3 min27 grudnia 2021

Co postanowić w Nowym Roku? 3 propozycje.

Wiele sobie obiecujemy wraz z nadejściem Nowego Roku: my i nasze życie ma się zmienić na lepsze, dlatego będziemy najlepszą wersją siebie ze wszystkich dotychczasowych wersji! Ambitnie, fajnie! Szkoda tylko, że zapał trwa tydzień, dwa, czasem kilka tygodni, a później wszystko wraca na stare, dobrze znane tory. O tym jak dotrzymywać postanowień noworocznych już pisaliśmy. Dziś chcemy przyjrzeć się temu, co tak naprawdę warto sobie postanowić, by życie faktycznie nabrało większej jakości i radości. I są to postanowienia nie tyle noworoczne, co dobre nawyki na całe życie.

1. Będę dbać o swoje zdrowie

To postanowienie nie ma brzmieć “schudnę”, “będę robić więcej brzuszków” czy “będę jeść mniej słodyczy”. Nie chodzi o to, że odchudzanie czy brzuszki są złe. Rzecz w tym, by podejść do siebie holistycznie i zatroszczyć się o własne zdrowie, a nie społeczną ocenę naszej atrakcyjności. Ostatnie 2 lata w globalnej pandemii pokazują nam wyraźnie jak istotne jest zdrowie psychiczne i fizyczne. Warto więc zacząć świadomie troszczyć się o własne zdrowie, bo niestety łatwo można je stracić. Dlatego polecamy uczynić rok 2022 rokiem zdrowia: zrobić profilaktyczne badania, wprowadzić zmiany w diecie, które sprawią, że ciało będzie się lepiej czuło i funkcjonowało, znaleźć aktywność fizyczną, która daje przyjemność, a nie robi “tylko” efekty. Zadbaj też o swoje zdrowie psychiczne, pielęgnuj relacje z ważnymi ludźmi i zauważ, co pozwala Ci poczuć wewnętrzny spokój (i praktykuj to).

2. Odstawię używki

Ten punkt poniekąd jest związany z punktem 1, ale ma trochę szerszy wymiar. Używką może być oczywiście alkohol, papierosy czy marihuana, ale również granie w gry czy nawykowe oglądanie Netflixa. Wszystko co sprawia, że ostatecznie czujesz się gorzej (masz kaca moralnego albo fizycznego, znów zarwałeś/-aś noc dla serialu, gorzej Ci się oddycha) – po prostu Ci szkodzi, choć czasem może się wydawać, że w jakiś sposób pomaga (to bardzo złudne). Wiele używek wymaga nie tylko poświęcenia zdrowia dla nich, ale również przeznaczenia sporych środków (ile płacisz miesięcznie za papierosy?) na ich zakup. W dużych ilościach wzmagają samotność, bo odcinają od kontaktów międzyludzkich. Po czasie okazuje się, że życia poza używką nie ma… a Ty wcale nie jesteś szczęśliwa/-y.

3. Wybieram jasną stronę mocy

Praktykuj wdzięczność i dostrzeganie pozytywnych aspektów różnych sytuacji i ludzi. Zanim zaczniesz narzekać pomyśl o tym, co dobrego jest w danym miejscu pracy, w danej osobie czy w jakiejś sytuacji. Trenuj się w zauważaniu dobrych rzeczy i ludzi, którzy Cię otaczają. Na początku, zwłaszcza dla osób bardzo krytycznych, taki trening będzie trudny. Z czasem jednak nabierzesz wprawy (bo mózg można nauczyć inaczej funkcjonować!) i zauważysz, że czujesz się dużo lepiej. Obudzi się w Tobie mnóstwo radości i takiej dziecięcej frajdy z bycia i życia.

To wszystko!

Oto 3 proste rzeczy, które mają ogromną moc wprowadzania wielkich zmian w życie. Jeśli musisz podejmować postanowienia noworoczne podejmij takie, które realnie wpłyną na Ciebie i ostatecznie sprawią, że będziesz odczuwać więcej szczęścia i radości! Bo to dla takich chwil warto żyć!

 

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Lato jest coraz bardziej gorące!

3 min3 sierpnia 2022

5 tipów, by żyło się lepiej

3 min1 lipca 2022

Troska o siebie – poradnik na kryzysy

4 min29 marca 2022