4 min29 kwietnia 2022

Co zabrać na wyjazd?

Choć wyjazd do pracy za granicę  jest ekscytującym doświadczeniem, to jest też obarczony sporą ilością nerwów. Wychodzisz poza strefę komfortu i jedziesz w nieznane… Może być to trudne. Ważne, by zabrać ze sobą odpowiednią ilość rzeczy – nie za dużo, bo będzie niewygodnie i nie za mało, żeby niepotrzebnie nie wydawać pieniędzy na miejscu. W tym tekście zdradzimy Ci tajniki udanego pakowania się.

Dokumenty

Zacznijmy od rzeczy najważniejszych, czyli Twoich dokumentów. Paszport i/lub dowód osobisty będą niezbędne. Jeżeli posiadasz prawo jazdy, też je zabierz – nawet jeśli nie jedziesz swoim samochodem (kto wie, może zdecydujesz się zostać kierowcą?). Jadąc własnym środkiem transportu, koniecznie weź ze sobą dokumenty auta czy motoru. Jeśli jesteś studentem, zadbaj o to, by mieć ze sobą swoją legitymację, bo będzie uprawniać Cię np. do ulgowych przejazdów na miejscu. Jeśli posiadasz BSN – również go zabierz. Ważnym dokumentem, który przyda się w podróży za granicę, jest Europejska Karta Ubezpieczeń Zdrowotnych (EKUZ). Dokument ten potwierdza prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych gdy przebywa się w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. EKUZ można wyrobić w oddziale NFZ lub przez ePUAP. Proces jest łatwy do przejścia, a kartę zazwyczaj dostajesz od ręki! Warto też zabrać ze sobą trochę euro w gotówce, by mieć jakieś środki na start w Holandii.

Kosmetyczka i apteczka

Szczotka, pasta, maszynki do golenia, dezodorant, żel pod prysznic i szampon to absolutna podstawa. Oczywiście, że część z tych rzeczy można kupić na miejscu, ale jeśli nie chcesz przepłacać, to zabierz je ze sobą. Pamiętaj też o wszystkich specjalistycznych kosmetykach, których potrzebujesz. Przyda Ci się też żel antybakteryjny. Tabletki na ból głowy, biegunkę czy coś przeciwgorączkowego zawsze warto ze sobą mieć – to absolutne minimum wyjazdowej apteczki.

Ubrania na każdą pogodę

Odpowiedni zapas wygodnej i czystej bielizny to podstawa. Do walizki należy także spakować parę japonek czy klapek, które poza wygodą ochronią nas przed zakażeniem np. pod prysznicem. W Holandii pogoda jest zmienna, na pewno przyda Ci się dobra przeciwdeszczowa i wiatroszczelna kurtka (zwłaszcza jeśli chcesz poznać holenderską przyrodę). Zabierz też wygodne buty, czapkę i okulary przeciwsłoneczne. Poza tym zawsze warto spakować coś na specjalne okazje oraz odpowiedni zapas codziennych, komfortowych ubrań.

Rzeczy codziennego użytku

W mieszkaniach firmowych z reguły nie ma rzeczy, takich jak: sztućce, talerze, kubek – weź to ze sobą. Zabierz też własną kołdrę (lub śpiwór) i poduszkę. Jeśli chcesz zaoszczędzić na jedzeniu, weź ze sobą trochę tego, co lubisz jeść, a co można łatwo przewieźć i ma długi termin ważności. Jeśli masz możliwość zabrania większego bagażu, to dobrym pomysłem są domowe słoiki z ulubionymi specjałami. Naprawdę, zupa pomidorowa babci/ mamy / żony nigdy nie będzie smakować Ci tak wybornie, jak po pracy na obczyźnie 😉

Na nudę

Elektronika, to chyba pierwsza rzecz, o której teraz się myśli: ładowarka do telefonu (i sam telefon), słuchawki, tablet/komputer i zasilacze do tych sprzętów – wiadomo, podstawa. Jednak poza elektroniczną rozrywką warto też pomyśleć o tym, co będziesz robić, gdy elektronika Cię znudzi… Taki wyjazd może być okazją, by przeczytać książkę, która od dawna czeka na półce, wrócić do czytania ulubionej gazety (wtedy weź kilka zaległych numerów ze sobą) albo po godzinach pracy oddać się pasji szydełkowania. Zabierz to, co lubisz robić, by zagwarantować sobie miłe spędzanie czasu. Warto też mieć ze sobą talię kart, ta rozrywka zawsze się sprawdza, jeśli spotka się kilku nudzących się ludzi… 😉

Poinformuj rodzinę

Często wyjazd za granicę do pracy jest stresujący nie tylko dla osoby, która wyjeżdża, ale też członków jej rodziny. Dlatego dla ich spokoju ducha i dla własnego bezpieczeństwa przed wyjazdem powiedz im do jakiego miasta jedziesz, z jaką agencją (podaj namiary kontaktowe na osobę, która organizuje Twój wyjazd), jeśli znasz przekaż im także adres przyszłego zamieszkania. Ustalcie też w jaki sposób i jak często będziecie się ze sobą kontaktować. To proste rzeczy, ale sprawią, że wszyscy będzie mieć więcej luzu w głowie i sam wyjazd stanie się przyjemniejszy.

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy nieco Twoje wątpliwości i pomogliśmy Ci skutecznie spakować się na wyjazd. Ostatecznie pamiętaj: żyjemy w globalnej wiosce, a Ty jedziesz do pracy: wszystko, czego zapomnisz, uda się jakoś zorganizować!

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Praca tymczasowa

3 min15 stycznia 2023

Praca tymczasowa dla studenta

3 min10 czerwca 2022

W poszukiwaniu mocnych stron

3 min28 stycznia 2022