5 min19 listopada 2020

Dobre rady na samotność i smutki

Stres na emigracji odczuwamy często lub nawet ciągle. Na początku stresujemy się prawie wszystkim. Tym, czy damy sobie radę w pracy, czy dostatecznie dobrze znamy język, żeby zrozumieć polecenia szefa i rozmowy kolegów. Później pojawia się lęk o przetrwanie. Czy utrzymam pracę, czy starczy mi pieniędzy (…)? Tęsknimy za najbliższymi. Jeżeli już mamy rodzinę na miejscu to martwimy się z kolei o jej samopoczucie, o stan psychiczny dzieci i współmałżonka/i. Często czujemy się samotni i smutni” – mówi Ewa Moczulska, psycholożka i psychoterpaeutka uzależnień.

Jak możemy poradzić sobie z samotnością na emigracji?

Z pewnością dużo łatwiej będzie nam znieść tęsknotę za krajem i bliskimi jeśli nawiążemy kontakt z innymi ludźmi. Starajmy się nie izolować, szukajmy znajomych w miejscu zamieszkania, w nowej pracy. Co jakiś czas warto wybrać się gdzieś z nowo poznanymi osobami lub zaprosić ich do siebie. Spróbuj wychodzić z inicjatywą takich spotkań, może okazać się, że w twoim otoczeniu jest więcej osób, które szukają towarzystwa!

Utrzymuj stały kontakt z osobami bliskimi, które pozostały w kraju – uwierz, to naprawdę pozwala przetrwać przetrwać trudne chwile! Nie czekaj, że ktoś pierwszy do zadzwoni, nie obrażaj się, że ktoś z bliskich ci osób nie odzywał się przez dłuższy czas. Wychodź z inicjatywą, jeśli coś jest dla ciebie ważne!

Wśród swoich

Naprawdę warto spotykać się z osobami tej samej narodowości! Jeśli brakuje ci naszej kultury i tradycji za granicą, szukaj miejsc w których poczujesz się bardziej „u siebie”, a do tego mniej samotnie. Rozmawiaj z innymi kiedy jest ci ciężko, smutno lub z czymś sobie nie radzisz. Przede wszystkim nie izoluj się i nie udawaj, że wszystko jest w porządku. Przełamanie się i zwierzenie się ze swoich słabości wymaga dużo wewnętrznej siły i odwagi. Wtedy często trzeba  zmierzyć się z własnymi lękami i słabościami, ale w konsekwencji to może okazać się bardzo pomocne. Często już sama rozmowa o trudnościach przynosi dużą ulgę i ułatwia emocjonalne poradzenie sobie z sytuacją.

Poznaj obcą kulturę, by stała się ona dla ciebie bardziej znajoma i bliska. To co nowe może budzić lęk, jednak z czasem może okazać się  bardzo interesujące. Otwartość na poznawanie innej kultury pozwala szybciej adaptować się do nowego otoczenia i ludzi.

Jak sobie radzić ze stresem, jeśli czujemy się nim naprawdę przytłoczeni?

Stres na emigracji odczuwamy często lub nawet ciągle. Na początku stresujemy się prawie wszystkim. Tym, czy damy sobie radę w pracy, czy dostatecznie dobrze znamy język, żeby zrozumieć polecenia szefa i rozmowy kolegów. Później pojawia się lęk o przetrwanie. Czy utrzymam pracę, czy wystarczy mi pieniędzy? Tęsknimy za najbliższymi. Jeżeli już mamy rodzinę na miejscu to martwimy się z kolei o jej samopoczucie, o stan psychiczny dzieci i współmałżonka/i. Często jesteśmy smutni i samotni.

Powodów do stresu jest nieskończenie wiele…

Dlatego warto znaleźć sposób na pokonanie stresu, żeby stres nie był naszym ciągłym towarzyszem. Według koncepcji psychologa stresu, Richarda Lazarusa jesteśmy sami odpowiedzialni za nasz stres. Dlatego też na nas samych ciąży obowiązek pokonania szkodliwego stresu. Rad i teorii na przezwyciężenie stresu są tysiące, może nawet setki tysięcy. Każdy sam musi wybrać to, co mu służy i przynosi oczekiwany rezultat.

Według mnie najlepszym i najłatwiejszym sposobem na stres jest:

Ewa Moczulska

psycholożka, Zmiana na Lepsze w Zielonej Górze

Aktywność fizyczna

Mogą to być wędrówki, spacery (najlepiej na łonie natury). Ciało człowieka jest stworzone do ruchu, do chodzenia. Brak ruchu generuje choroby i obniżenie nastroju. Stawianie jednej nogi przed drugą ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zmniejsza ryzyko zachorowań na m.in. raka, demencję i choroby serca. Pomaga przezwyciężać stres, depresję i lęki. Spacery regenerują mózg i ciało. Problemy znikają, rozwiązania nasuwają się same z siebie. Badania neurologiczne prowadzone nad związkiem między aktywnością fizyczną a pracą naszego mózgu wykazują, że poziom serotoniny w szczególnych obszarach mózgu podwyższa się podczas aktywności fizycznej. Serotonina jest substancją sygnałową, która pomaga nam zachować spokój, dobre samopoczucie, optymizm i poczucie szczęścia. Odgrywa też dużą rolę w regulacji apetytu, snu i pamięci. Drugą, ważną substancją, która jest wyzwalana podczas aktywności fizycznej, to dopamina, która nagradza nasz wysiłek przyjemnym uczuciem zadowolenia. Dopamina uzależnia, dlatego po pewnym czasie będziemy uzależnieni od wybranej aktywności.

Wydziel sobie czas wolny

Kiedy jesteśmy przytłoczeni i zestresowani, łatwo zapomnieć o tym, jak ważne jest robienie rzeczy, które lubimy. Warto znaleźć hobby i konsekwentnie je uprawiać. Jest to ważne, ponieważ robiąc to, co lubisz, odżywiasz swój mózg i ładujesz swoje baterie.

Wyznacz granice

Wyznaczanie granic jest skutecznym sposobem radzenia sobie ze stresem – i to nie dotyczy tylko równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Ważne jest również ustalanie granic z przyjaciółmi lub członkami rodziny, którzy wymagają poświęcania im zbyt wiele czasu. Chociaż przyjaciele i rodzina to ludzie, których kochamy, przestrzeganie tego, czego od nas oczekują, może być bardzo stresujące, szczególnie jeśli nie możesz spełnić ich oczekiwań. Jeśli znajdujesz się w takiej sytuacji musisz ustalić kiedy masz czas na rozmowę, lub ustalić limit czasu, który możesz danej osobie poświęcić. Kiedy wyznaczasz swoje granice inni też zwykle je szanują.

Utrzymuj zdrową dietę

Przestrzeganie zdrowej diety ma kluczowe znaczenie dla łagodzenia stresu. Wszystko w ciele jest połączone. Ponadto to może pomóc w przeciwdziałaniu stresowi poprzez wzmocnienie układu odpornościowego i obniżenie ciśnienia krwi. Powinieneś pić dużo wody i unikać pomijania posiłków lub objadania się. Pomarańcze, szpinak, węglowodany złożone, tłuste ryby, czarna herbata, pistacje i awokado to tylko niektóre z produktów, które mają pozytywny wpływ na stres.

Za rozmowę dziękujemy psycholożce, Ewie Moczulskiej, współprowadzącej gabinet psychologiczny Zmiana na Lepsze w Zielonej Górze.

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Praca tymczasowa

3 min15 stycznia 2023

Praca tymczasowa dla studenta

3 min10 czerwca 2022

Co zabrać na wyjazd?

4 min29 kwietnia 2022