2 min28 września 2021

Holandia: zmiany w obostrzeniach COVID-19

Doświadczenie świata w pandemii jest jednym z najdziwniejszych, ale też najtrudniejszych doświadczeń, z jakimi współcześnie się mierzymy. Lęk o życie i zdrowie własne oraz bliskich, niemożność podróżowania i korzystania z przyjemności, takich jak: jedzenie na mieście, chodzenie do kina, dyskoteki i festiwale czy po prostu patrzenie na ludzkie twarze (a nie maseczki) sprawiają, że odczuwamy dużo stresu i napięcia. Coraz więcej krajów, w tym Holandia, luzuje obostrzenia sanitarne. Czy dzięki temu będziemy mogli cieszyć się ponownie normalnością? Tak, ale (oczywiście) pod kilkoma warunkami.

Dystans społeczny

W Holandii 85 proc. osób jest przynajmniej 1 raz zaszczepionych, czyli ok. 1,8 mln mieszkańców tego kraju wciąż nie przyjęło szczepionki przeciwko COVID. W związku z wysokim procentem wyszczepienia populacji, rząd decyduje się na luzowanie obostrzeń. Postanowiono zrezygnować z konieczności zachowania 1,5 metrowego dystansu społecznego.

Obecnie, można stawać bliżej innych ludzi (choć na pewno nie wszystkich to ucieszy).

Przepustka Covidowa

Jeśli chcesz skorzystać z punktów gastronomicznych, wydarzeń kulturalnych czy sportowych, to możesz to zrobić po okazaniu przepustki covidowej. Ma ona formę kodu QR potwierdzającego zaszczepienie, wyzdrowienie z COVID-19 lub negatywny wynik testu zrobiony w ciągu 24 godzin. Testy są darmowe! Dzięki temu rozwiązaniu mogą się odbywać imprezy i festiwale plenerowe bez ograniczenia liczby osób. Imprezy halowe też można organizować, ale uczestnicy opuszczają je jak Kopciuszek swój wymarzony bal  – o północy.

 

Obowiązkowe maseczki i kwarantanna

Noszenie maseczki dalej obowiązuje w autobusie, metrze, tramwaju, pociągu i samolocie. Maseczki należy nosić na lotnisku, ale na dworcach kolejowych czy autobusowych – nie. Uczniowie w klasie nie muszą siedzieć w maseczkach. Jeśli chodzi o kwarantannę, to również mamy dobre wiadomości: osoby powracające z zagranicy nie muszą jej odbywać, dotyczy to także zaszczepionych podróżnych z krajów wysokiego ryzyka.

 

 

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Jak uzyskać przepustkę covidową?

2 min28 września 2021