3 min31 grudnia 2020

Jak dotrzymywać (noworocznych) obietnic?

Postanowienia noworoczne to trudna sprawa. Większość ludzi je ma, ale chyba też większość z tej większości wcale nie wierzy, że zrealizuje swoje zamysły. Potwierdza to statystyka: ci, którzy dotrwają w postanowieniach do marca, to są twardziele – większość odpada już po miesiącu. Jednak z tej niewielkiej grupy, która wytrwała 3 miesiące, faktycznie wdroży w życie postanowienia noworoczne niewielki procent. Może z 5% osób będzie realizować postanowienia noworoczne przez cały rok i uczyni z nich swój sposób życia / bycia. Zastanawiasz się jak znaleźć się wśród tych ludzi? Mamy dla Ciebie kilka rad!

Motywacja to za mało

Nie wystarczą dobre chęci czy wysoka motywacja, by osiągnąć cel. Na drodze do celu spotykamy różne przeszkody, które skutecznie mogą osłabiać naszą motywację czy dobre chęci. Niezależnie od tego czy chcesz schudnąć, nauczyć się języka obcego, zacząć odkładać pieniądze czy stać się lepszym człowiekiem… chcieć to zdecydowanie za mało. Sukces kryje się w konsekwentnym, żmudnym, codziennym działaniu. A im dalej brniemy w rok, tym częściej tracimy z oczu nasz cel… dlatego zapisz sobie swoje cele na 2021 rok i powieś w miejscu, w którym będą kłuć Cię w oczy.

Skup się na 3 rzeczach

Mamy tendencje do tworzenia długich list rzeczy, które chcemy zrobić w Nowym Roku. W ten sposób osłabiamy swoje szanse na sukces. Rzucić palenie, odchudzić się, zacząć biegać, nauczyć się chińskiego, dzwonić raz w tygodniu do babci, szydełkować i opanować grę w szachy… to za dużo jak dla jednej osoby. Jeśli faktycznie chcesz zrealizować swoje noworoczne cele, wybierz 3, które są dla Ciebie najważniejsze i skup swoją uwagę na nich. Nie pozwól rozpraszać się innym rzeczom. Uczyń z nich swój priorytet, a resztę odłóż na następny raz. Im mniej, tym lepiej. W przypadku realizowania postanowień liczy się jakość, nie ilość.

Czego naprawdę chcesz?

To kluczowe pytanie. To, że wszyscy uczą się grać w szachy, bo są oczarowani świetnym serialem, nie oznacza, że musisz też to robić. Jeśli chcesz poczuć, że potrafisz realizować wyznaczone przez siebie cele, musisz naprawdę bardzo chcieć coś zrobić. Jeśli Twoja motywacja nie będzie szczera, to masz marne szanse na wytrwanie w postanowieniu.

Precyzyjnie formułuj cele

Czyli nie mów: “w 2021 roku schudnę 5 kg”, tylko “do 30 kwietnia będę ważyć 60kg”. Im bardziej konkretnie wyrazisz cel, który chcesz osiągnąć, tym większe prawdopodobieństwo, że odniesiesz sukces. Nie formułuj też celów ogólnych, typu “Będę lepszym człowiekiem”. Musisz określić, co to “lepszym” ma oznaczać. Może “Widząc starszą osobę z zakupami, będę zawsze pomagać zanieść je do domu”? Nie “będę lepszym rodzicem”, tylko “będę spędzać z moim dzieckiem minium 1,5h dziennie na swobodnej zabawie”. Konkretny cel = konkretny efekt. Dzięki temu dobrze wiesz do czego dążysz!

Regularność, a nie perfekcja

Pamiętaj też, że potknięcia zdarzają się każdemu. Na drodze do celu normalnym jest, że czasem coś nam nie wyjdzie, czasem zboczymy z kursu, zjemy czekoladkę (choć jesteśmy na diecie). Ważne jest to, by po każdej wtopie śmiało patrzeć sobie w oczy w lustrze i powiedzieć: “Dobra, teraz Ci nie wyszło. Trudno. Jutro znów wracamy do działania!” I sukcesywnie, każdego dnia robić dalej swoje!

 

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Lato jest coraz bardziej gorące!

3 min3 sierpnia 2022

5 tipów, by żyło się lepiej

3 min1 lipca 2022

Troska o siebie – poradnik na kryzysy

4 min29 marca 2022