2 min28 września 2021

Jak uzyskać przepustkę covidową?

Jeśli tęsknisz za życiem sprzed pandemii, oto pojawia się światełko w tunelu – obostrzenia w Holandii są luzowane. Życie wraca do normy, ale tylko dla osób, które posiadają przepustkę covidową. Z poniższego tekstu dowiesz się czym owa przepustka jest oraz jak ją uzyskać. Wielu rodaków zgłasza problemy z jej wyrobieniem w związku z tym podpowiemy gdzie można szukać pomocy.

Czym jest przepustka covidowa?

Przepustka covidowa to elektroniczny dokument w formie kodu QR potwierdzający szczepienie przeciwko COVID-19, wyzdrowienie z choroby lub negatywny wynik testu (zrobionego w przeciągu ostatnich 24h). Testy na koronawirusa w Holandii wykonywane są bezpłatnie. Bez przepustki covidowej nie skorzystasz z kina, restauracji ani innych form życia społecznego. Zatem jej wyrobienie dla wielu ludzi jest po prostu ważne.

Jak uzyskać przepustkę w Polsce?

Po pierwsze, należy się oczywiście zaszczepić. Na ten moment nie ma większego problemu z dostaniem się na szczepienie, a placówek jest naprawdę sporo. Wystarczy więc zobaczyć czy przychodnia w okolicy (albo nawet apteka) oferuje szczepionkę. Drugim krokiem będzie zalogowanie lub zarejestrowanie się na swoim Profilu Zaufanym i ściągnięcie certyfikatu w formie PDF. Można też ściągnąć aplikację mobywatel, gdzie certyfikat covidowy jest zawsze dostępny na wyciągnięcie ręki. Kod QR, który dostajecie po zaszczepieniu się w naszym kraju, jest ważny w całej Unii Europejskiej.

Jak uzyskać przepustkę covidową w Holandii?

W teorii sprawa jest bardzo prosta. Jeśli masz DigiD wszystko załatwisz on-line. Czym jest DigiD? Jest to holenderski profil zaufany. Wielu Polaków nie ma takiego profilu w Holandii, w związku z tym mają problem, by uzyskać przepustkę. Istnieje rozwiązanie tego problemu, niestety wymaga ono telefonu na infolinię (rozmowa po angielsku lub holendersku) i odczekania w kolejce na połączenie z konsultantem.

Co zrobić jak nie masz DigiD?

Kod QR możesz otrzymać pocztą. By zgłosić taką potrzebę musisz zadzwonić pod numer 0800-1421 do helpdesku Corona app. Przygotuj swój numer BSN i kod pocztowy, który podałeś przy wyrobieniu numeru BSN, bo to właśnie na ten adres otrzymasz przesyłkę. Po wyjaśnieniu sprawy zostaniesz połączony z oddziałem, który drukuje i wysyła pocztą kody – w ciągu 5 dni od zgłoszenia otrzymasz papierowy dokument z twoim unikalnym kodem QR.

No i gotowe, ciesz się życiem!

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Holandia: zmiany w obostrzeniach COVID-19

2 min28 września 2021