3 min3 sierpnia 2022

Lato jest coraz bardziej gorące!

Większość ludzi z niepokojem zerka na termometr tego lata. Rekordowe upały odnotowuje coraz więcej europejskich krajów, w tym Niderlandy. Nie przywykliśmy do temperatur sięgających 40 stopni Celsjusza… Jak je przetrwać?

 

Jak przetrwać upał?

 

Nie przywykliśmy do temperatur, jakie serwuje nam tegoroczne lato. Nawet ci, którzy kochają gorące lato zaczynają narzekać na ukrop. Jestu duszno, parno, trudno normalnie funckjonować w takich warunkach. Jakie to szczęście pracować w klimatyzowanym miejscu, gdy na dworze jest ukrop! Coraz częściej słyszy się też o ofiarach upału, a my z niepokojem myślimy o zdrowiu naszych bliskich. Jak bezpiecznie przeżyć gorące dni? Przedstawiamy kilka pomysłów! 

 

Woda

 

Podstawą dobrego samopoczucia podczas upałów jest odpowiednie nawodnienie organizmu, dlatego zaleca się picie 2-3 litrów płynów dziennie. Głównie powinna to być woda (wysoko zmineralizowana). Można ją uzupełnić słabą herbatą lub sokami owocowo-warzywnymi - warto pić sok pomidorowy, bo uzupełnia potas, który w upalne dni szybko tracimy z organizmu. Nie należy pić napojów z kofeiną (np. kawa, cola) oraz alkoholu, który może powodować obniżenie ciśnienia i w efekcie, omdlenia.

 

Lekkie posiłki

 

Jedz lekkostrawnie, zrezygnuj z ciężkich, smażonych, tłustych dań. W upał Twoje ciało zajęte jest tym, by żaden jego układ nie przegrzał się. Bądź wyrozumiały i nie dokładaj mu więcej pracy związanej z trawieniem ciężkiego posiłku. Sałatki, lekkie dania, chłodniki - oto potrawy stworzone z myślą o lecie. 

 

Ostrożnie z chłodem

 

To oczywiste, że idąc gorącą ulicą marzysz o skoku do lodowatej wody, korci Cię wtargnięcie do pierwszego mijanego sklepu z klimatyzacją, a jeśli masz klimatyzator w domu (lub w aucie) ustawiasz go na maksymalne chłodzenie. Radzimy jednak zachować ostrożność w tym temacie, bo nagłe i duże wahania temperatur mogą być bardzo szkodliwe, doprowadzając nawet do szoku termicznego. Chłodź się stopniowo, niezbyt zachłannie. 

 

Zadbaj o dom

 

Zasłoń i zamknij okna, nie wpuszczaj gorąca do pomieszczenia, bo rozgości się tam na dobre. Jeśli nie masz klimatyzacji, kup sobie wiatrak - również pomoże. Co jakiś czas możesz wziąć letni prysznic, by poczuć się przyjemniej. Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu w godzinach największego gorąca, czyli pomiędzy 11:00 a 15:00. Trzymaj się cienia, unikaj przebywania na słońcu. 

 

Zadbaj o innych

 

Pamiętaj też o stosowaniu kremów z filtrem UV, noszeniu jasnych i zwiewnych rzeczy oraz ochronie głowy - słomkowy kapelusz może być bardzo stylowym dodatkiem do letnich stylizacji. Ze szczególną uwagą spójrz też na dzieci i starsze osoby. Zarówno najmłodsi jak i najstarsi są łatwymi ofiarami dla upałów - zapominają o piciu wody i stosowaniu kremów ochronnych. Ich ciała też inaczej reagują na temperatury, często są na nie bardziej wrażliwe. Otaczajmy się wzajemną troską i z rozwagą zachowujmy się w gorące dni, a na pewno będziemy bezpieczni. 

 

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

5 tipów, by żyło się lepiej

3 min1 lipca 2022

Troska o siebie – poradnik na kryzysy

4 min29 marca 2022

Co postanowić w Nowym Roku? 3 propozycje.

3 min27 grudnia 2021