5 min7 lutego 2021

Ostateczne rozdanie – gry karciane

Witaj w kolejnym dniu kwarantanny z Eurojob! Mamy nadzieję, że się nie nudzisz. Być może czujesz się wręcz wypoczęty/a? To świetnie! Dobrze jest tak zebrać siły przed rozpoczęciem nowej pracy! To już 7 dzień Twojej kwarantanny, więc lada chwila zaczynasz przygodę z pracą w Holandii!

A tymczasem, żeby umilić Tobie czas oczekiwania… sięgnij po karty! Znajdziesz je na wyposażeniu lokacji. Teraz pozostaje tylko znaleźć partnera do rozgrywki! Mamy dla Was propozycję dwóch gier, których możecie nie znać

Koko

To gra karciana przeznaczona dla dwóch osób. Potrzebujesz talii 48 kart (od 3 do asa), kartki i czegoś do pisania. W grze chodzi o zbieranie punktów, wygrywa ten, kto ma ich najwięcej.

Rozdanie

Rozdaj karty pomiędzy dwóch graczy, będzie ich równo 24 na głowę.

Przebieg gry

Ustalcie kto zaczyna. Następnie gracz nr 1 wykłada w rzędzie 6 kart, tak by było widać ich wartość. Po wyłożeniu kart porównuje się je i zostają przyznane punkty, a karty odkłada się na bok. Kolejny gracz robi to samo. Każdy z graczy musi powtórzyć czynność cztery razy. Punkty zapisuje się w tabeli. Na końcu każdej rundy (gdy żaden z graczy nie będzie już miał kart) zdobyte punkty sumuje się. Wygrywa osoba z większą ilością punktów. Można grać do jednej rundy, ale gracze mogą sami ustalić ile rund chcą rozegrać.

System przyznawania punktów

Karty o tej samej figurze – 5 punktów
Karty o tym samym kolorze – 10 punktów

Za każdą kartę, która ma taką samą figurę jak inna, gracz dostaje 5 punktów. Zatem za dwie karty z takimi samymi figurami gracz otrzymuje 10 punktów, za trzy 15 punktów… Za każdą kartę, która ma taki sam kolor jak inna, gracz otrzymuje 10 punktów. Zatem za dwie karty z takimi samymi kolorami gracz otrzymuje 20 punktów, za trzy 30 punktów… Największa możliwa liczba punktów w jednej szóstce to 90.

Jedna karta może być punktowana więcej niż jeden raz. To znaczy, że jeżeli w wyłożonej szóstce jest np. trójka kier, dama kier i trójka pik to gracz otrzymuje 30 punktów (trójka kier + dama kier – 20 punktów, trójka kier + trójka pik – 10 punktów).

Jeśli chcesz pójść o krok dalej…

Jeśli macie w sobie żyłkę hazardzisty możecie zagrać na… pieniądze. Wówczas po każdej rundzie przegrany oddaje wygranemu tyle pieniędzy, ile jest różnicy w ich punktacji.

Pikieta

Gra pochodzi z Francji i jest znana już od XIV wieku! Śmiało można ją nazwać jedną z najstarszych gier karcianych. Jest na pewno bardziej złożona niż Koko. Jest to gra dla dwóch osób rozgrywana talią składającą się z 32 kart od siódemek do asów.

Punktacja kart

asy – 11 punktów,
figury – 10 punktów,
pozostałe według liczby oczek,
gracz nie posiadający w ręku figur danego koloru (król, dama, walet), ale posiadający dziesiątkę w tym kolorze może zgłosić carte blanche, czyli białą dziesiątkę za co otrzymuje 10 punktów premii.

Gra składa się z rozdania, wymiany, licytacji i rozgrywki. Jedna pełna partia składa się z czterech rozdań (każdy z graczy rozdaje dwukrotnie).

Rozdanie

Pierwszego rozdającego wyznacza się przez losowanie. Każdy z graczy otrzymuje 12 kart rozdawanych po 2 karty. Pozostałe 8 kart rozdziela się na dwa zakryte talony: talon przeciwnika (pięciokartowy) i talon rozdającego (trzykartowy). Gracz może zgłosić carte blanche.

Wymiana

Wymianę rozpoczyna przeciwnik rozdającego. Może wymienić do pięciu kart z ręki na karty z talonu (co najmniej jedną). Swoje pozostawione na stole karty może podejrzeć.

Rozdający może wymienić dowolną ilość kart pozostających na stole (również z niewymienionych przez przeciwnika). Pozostawione karty może podejrzeć (bez kart zrzuconych przez przeciwnika).

Licytacja

Licytacja polega na zgłaszaniu posiadanych w ręku najdłuższych kolorów, sekwensów i kompletów. Rozpoczyna ją przeciwnik rozdającego od najdłuższego koloru. Punkty zdobywa ten z graczy, który ma najdłuższy kolor. Tyle punktów ile kart w kolorze. W przypadku równej ilości kart wygrywa ten, którego kolor ma większą wartość punktową.

Po kolorze licytuje się sekwensy. Punktacja sekwensów jest następująca:

– oktawa (8 kart) – 18 punktów,
– septa (7 kart) – 17 punktów,
– seksta (6 kart) – 16 punktów,
– pinta (5 kart) – 15 punktów,
– kwarta (4 karty) – 4 punktów,
– terc (3 karty) – 3 punktów.

Przy równych sekwensach lepszy jest zaczynający się od wyższej karty. Wygrywający licytację sekwensów otrzymuje również punkty za pozostałe posiadane sekwensy.

Po sekwensach licytuje się komplety (trójki i karety).
– komplet czterokartowy – 14 punktów,
– trzykartowy – 3 punkty.

Przy równej ilości kart w komplecie wygrywa komplet złożony z wyższych kart.

Kiedy w licytacji kolory i sekwensy są sobie równe w wartościach kart, wtedy punktów nie otrzymuje żaden gracz. Natomiast w kompletach kiedy obaj gracze mają tyle samo punktów, liczy się starszeństwo kart. W każdej licytacji biorą udział wszystkie karty posiadane w ręku.

Premie

W przypadku jeśli w licytacji wzięły udział wszystkie posiadane przez gracza karty (tak zwaną carte rouge) otrzymuje on premię 20 punktów. Jeżeli w trakcie licytacji jeden z graczy uzyska co najmniej 30 punktów przy zerowym koncie przeciwnika otrzymuje premię 60 punktów.

Rozgrywka

Rozgrywkę rozpoczyna przeciwnik rozdającego. O wzięciu lewy decyduje starszeństwo kart. Obowiązuje dorzucanie do koloru, ale nie obowiązuje natomiast przebijanie starszą kartą. Za każde wyjście (nie za wzięcie lewy) gracz otrzymuje jeden punkt, lecz za wzięcie lewy również otrzymuje się jeden punkt. Za ostatnie wyjście i ostatnią lewę zdobywa się dwa punkty. Wygrywa ten kto weźmie ponad połowę lew. Za wygraną rozgrywkę otrzymuje się 10 punktów. Gracz, który weźmie wszystkie dwanaście lew otrzymuje dodatkowo 40 punktów za capot. Jeżeli w trakcie rozgrywki gracz uzyska 30 punktów (razem z licytacją) przy zerowym koncie przeciwnika otrzymuje dodatkowo 30 punktów.

Grę wygrywa gracz, który uzyskał w sumie więcej punktów za licytację i rozgrywkę. Zwycięzcy, który uzyskał mniej niż 100 punktów dolicza się dodatkowo 100 punktów, ale odejmuje punkty przeciwnika. Zwycięzcy, który przekroczył 100 punktów („przeszedł Rubikon”) dolicza się 100 punktów oraz punkty przeciwnika.

Zaczynamy!

To tylko dwie gry, ale mogą wciągnąć na dłuższy czas. Bawcie się dobrze! I pamiętajcie: choć w trakcie gry uaktywnia się w nas instynkt rywalizacji… to jest tylko zabawa! 😉

 

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Poczuj dziecięcą radość!

3 min10 lutego 2021

Rusz głową! – ćwiczenia mózgu

2 min9 lutego 2021

Dobrze wiedzieć – filmy dokumentalne

2 min8 lutego 2021