3 min31 stycznia 2022

Romantyczny wieczór w Holandii

Holandia jak cały Zachód uległa modzie na Walentynki. Zanim zaczęto powszechnie celebrować święto zakochanych, w Niderlandach obchodzono Dzień Przyjaźni. Z tej okazji Narodowa Organizacja Kwiaciarzy(!) nagradzała wytwornym bukietem osoby, które zasłużyły się dla społeczności. Dziś holenderskie witryny sklepowe z dużym wyprzedzeniem są bogato zdobione serduszkami i uroczymi cherubinami, by przypomnieć, że zbliża się święto miłości. Szeroko rozumiana kultura zachęca, by wydać dużo pieniędzy, bo przecież jeśli mocno kochamy, to wartość prezentu powinna to podkreślić… ale w miłości nie chodzi o prezenty, prawda? Ważniejszy jest czas i uwaga, które poświęcamy kochanej osobie. Mamy pomysły, jak miło spędzić Walentynki, ale nie zbankrutować przy tym.

Chodźmy na spacer

Oczywiście wielu ludzi ma awersję do świętowania “konsumpcyjnego święta miłości”, z drugiej strony można je potraktować jako okazję do wspólnego spędzenia czasu i zrobienia czegoś inaczej, niż zazwyczaj. Nie musicie kupować sobie drogich prezentów, ale wspólna wycieczka, kolacja w nieznanej dotąd restauracji, czy wyjazd na weekend to naprawdę miły pomysł, prawda? W Holandii, niezależnie od tego w jakiej miejscowości mieszkacie, macie do dyspozycji wiele tras spacerowych i rowerowych. Zupełnie za darmo możesz zabrać ukochaną osobę na spacer. Wcześniej możesz wyznaczyć trasę, przygotować przekąski i termos z gorącą herbatą. Będziecie mieć dużo czasu na rozmowy, a Wasze dotlenione ciała poczują się doskonale.

Przez żołądek do serca

Jeśli wolisz spędzić Święto Zakochanych bardziej tradycyjnie, to zabierz ukochaną/-ego na romantyczną kolację. Restauracji i klimatycznych knajpek w Holandii nie brakuje. Jeśli możecie, wybierzcie się do Amsterdamu – w restauracji Ctaste zjecie w zupełnych ciemnościach! To naprawdę niecodziennie doświadczenie kulinarne. Jeśli do Amsterdamu macie za daleko, to na pewno w Twojej okolicy jest jakieś ciekawe kulinarnie miejsce. Na popularnych stronach ze zniżkami na usługi z całą pewnością znajdziesz interesującą ofertę. Jeśli zamiast kolacji wolicie spędzać czas bardziej rozrywkowo, pojedźcie do największego pubu w Europie – De Drie Gezusters. Niezapomniane wrażenia i dobra zabawa są gwarantowane!

Walentynki po królewsku

A może zabierzesz swoją królewnę / swojego królewicza na zamek? W Holandii ich wybór jest ogromny, w dodatku większość z nich jest dobrze zachowana i otwarta dla zwiedzających. Najbardziej luksusowym i bardzo znanym jest Zamek De Haar, ale on trochę oszukuje: pomimo wyglądu średniowiecznej fortecy, nie jest wcale tak stary, jak próbuje udawać. Został zbudowany na początku XX wieku. Mimo to, robi wielkie wrażenie, a jego wnętrza zapierają dech w piersiach. Z całą pewnością stanowi bardzo romantyczne tło dla pary zakochanych. A gdyby tak zorganizować sobie tam sesję zdjęciową?

Pamiętaj

Niezależnie od tego jak chcesz świętować Walentynki, pamiętaj że w miłości liczą się przede wszystkim małe, codzienne gesty troski i uwagi.

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Typowe holenderskie jedzenie

3 min5 grudnia 2022

Did you land on our site and you only speak English?

1 min8 lipca 2022

Jak uniknąć kulturowego faux pas w Niderlandach?

3 min1 lipca 2022