4 min1 października 2020

Rozmowa rekrutacyjna bez tajemnic

Rozmowy kwalifikacyjne są trudne i stresujące, ale mogą być całkiem przyjemne. Warto zmienić perspektywę patrzenia na ten problem.
Zamiast myśleć: “ktoś mnie będzie oceniał”, lepiej “to będzie miłe spotkanie ciekawych osób”. Wiemy jednak, że spotkania o pracę są stresujące. Dlatego poniżej zapisaliśmy kilka porad dotyczących przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej i radzenia sobie ze stresem. Jeśli zastosujesz się do naszych rad i przemyślisz możliwy scenariusz rozmowy, będzie Ci lżej na sercu. I naprawdę łatwiej poradzisz sobie ze stresem i presją, by dobrze wypaść! .

Rozmowa rekrutacyjna jako jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu

Stres to najczęstsza emocja towarzysząca osobom idącym na rozmowę rekrutacyjną.  To naturalne, że w sytuacji w której jesteśmy przepytywani i oceniani, nie czujemy się komfortowo. Prawdopodobnie dlatego rozmowa kwalifikacyjna jest wskazywana jako jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. Co gorsza – ten „koszmar” co jakiś czas się powtarza! Niezależnie od formy rekrutacji (rozmowa wideo, telefoniczna czy „na żywo” ) perspektywa bycia ocenianym i obawa przed negatywnym odbiorem własnej osoby jest trudna. W związku z tym wszyscy na rozmowie chcą wypaść jak najlepiej i możliwie szybko mieć ją za sobą.

Tej sztuki można się nauczyć!

Tylko jak to zrobić, jak dobrze wypaść i opanować swoje emocje? Poniższe porady podpowiedzą Ci co możesz zrobić, by czuć się pewniej podczas rozmów o pracę.

Przede wszystkim do spotkania z rekruterem należy się dobrze przygotować. Są pytania, które na pewno padną. To kwestie związane z życiem zawodowym, umiejętnościami, pasjami czy znajomością języków obcych. Na pewno rekruter zaskoczy Cię pytaniem „z kapelusza”, ale jesteś w stanie przygotować się na większą część rozmowy.

Zastanów się jak opowiedzieć o swoim doświadczeniu zawodowym

Rekruter na pewno będzie dopytywać o Twoje doświadczenia z pracy. Może chcieć wiedzieć dlaczego nie pracujesz już w jakieś firmie, co lubiłeś/-aś w tamtej pracy a czego nie. Zapyta o zakres obowiązków na poprzednich stanowiskach. Kandydaci o pracę często mają ten sam dylemat: czy mówić źle o poprzednich pracodawcach i czy szczerze opowiadać o powodach zwolnienia? Jeśli zwolniono Cię dyscyplinarnie lepiej uprzedź o tym rekrutera (zapewne i tak się dowie). Jeśli jednak decyzja o odejściu z firmy wynikała z niezgodności pomiędzy Tobą a pracodawcą, opowiedz o tym. Pamiętaj jednak, by mówić o faktach i nikogo nie obrażać. A co, jeśli nie masz doświadczenia zawodowego? To nic! Skoro zaproszono Cię na rozmowę, to najwyraźniej brak doświadczenia nie jest aż taką przeszkodą. Zamiast mówić o pracy możesz zaprezentować swoje mocne strony.

Do you speak English?

Jeśli w ogłoszeniu jest wymagany język obcy, a Ty w swoim CV twierdzisz, że nim władasz, to spodziewaj się pytań zadanych w owym języku. Podczas rozmowy rekrutacyjnej na pewno ktoś sprawdzi deklarowaną znajomość języka obcego. Pamiętaj o tym i nigdy nie kłam w takich sprawach. To zawsze wyjdzie na jaw i niepotrzebnie najesz się wstydu.

Pieniądze – jak o nich rozmawiać?

Najlepiej wprost. Jeśli pracodawca (tak jak Eurojob) informuje o stawce w ogłoszeniu, to znasz ją na etapie przesyłania CV. Zakładamy, że jest dla Ciebie dobra, skoro zgłaszasz swoją chęć podjęcia pracy. Zawsze jednak możesz dopytać o dodatkowe benefity i warunki pracy oraz życia na miejscu.

O co zapytać rekrutera?

Cóż, na pewno o coś związanego z pracą! Jeśli czujesz, że podczas rozmowy nie została Ci przedstawiona oferta firmy lub nie zrozumiałeś/-aś wszystkiego, co zostało powiedziane –  śmiało dopytaj!  Końcówka rozmowy rekrutacyjnej to idealny moment by doprecyzować wszystkie niejasności. Jeśli na etapie rozmowy nie ma decyzji o podpisaniu umowy, dowiedz się kiedy możesz się jej spodziewać i w jaki sposób uzyskasz odpowiedź.

Przed spotkaniem w sprawie pracy warto krytycznie spojrzeć na swoje CV i zastanowić się o co ktoś mógłby chcieć zapytać. Takie ćwiczenie pozwala przemyśleć odpowiedzi. Spodziewaj się też pytań o czas wolny, Twoje pasje i zainteresowania. Rekruter chętnie pozna w Tobie człowieka, a nie tylko potencjalnego pracownika.

Wrzuć na luz, czyli jak stresować się mniej

Samo przygotowanie się do rozmowy znacznie obniży Twój stres. Jeśli jednak wiesz, że rozmowa kwalifikacyjna wywołuje u Ciebie silne napięcie, to możesz sobie pomóc na kilka sposobów. Przede wszystkim spróbuj zaakceptować to uczucie zamiast z nim walczyć. Zaczynając rozmowę możesz uprzedzić rekrutera, że bardzo się denerwujesz. Dzięki temu obydwoje poczujecie się rozluźnieni. Poza tym pamiętaj: osoba prowadząca rekrutację również jest człowiekiem! Kto wie – może też się stresuje podczas rozmowy? Na nerwy bardzo pomaga również oddychanie: 10 głębokich i spokojnych oddechów przed umówioną rozmową pomoże Tobie uspokoić emocje.

Nie martw się!

Pamiętaj, że rozmawiasz z drugim człowiekiem.
Tej osobie (lub osobom) też zdarzają się przejęzyczenia i pomyłki. Wszyscy ludzie na świecie odczuwają stres, więc nie przejmuj się swoimi nerwami. Zabierz na spotkanie dobry humor i szeroki uśmiech, a wszystko będzie dobrze!

 

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

3 odpowiedzi, których rekruter się boi

3 min17 grudnia 2020