2 min9 lutego 2021

Rusz głową! – ćwiczenia mózgu

Mózg to nasze centrum dowodzenia. Dzięki niemu żyjemy i robimy wszystko to, co robimy: czujemy, myślimy, ruszamy palcami, chodzimy, biegamy, oddychamy (nawet podczas snu). Działa dla nas 24h/dobę, nie ma przerwy na kawę i papierosa, nigdy nie zwalnia obrotów!

Kilka słów o mózgu pl

Mózg to niesamowity organ! Naprawdę zachwycający! Funkcjonuje mit, że używamy tylko 10% możliwości naszego mózgu, ale nauka nie potwierdza tej tezy. Nowoczesne możliwości badań pokazują, że używamy całego mózgu i że nie ma w tym organie miejsca, które po uszkodzeniu okazuje się niepotrzebne. Każda (nawet najmniejsza) część jest nam potrzebna do życia.

Odblokuj swój potencjał

Prawdą jednak jest to, że w pewnym sensie nie wykorzystujemy w pełni potencjału naszego mózgu. Są ludzie, którzy mają lepszą pamięć niż inni; osoby które potrafią w ułamku sekundy wykonywać skomplikowane działania matematyczne w pamięci; czy ludzie którzy potrafią “wyłączyć ból”. Drugim faktem jest to, że traktujemy mózg jak coś oczywistego i nie poświęcamy czasu by go… trenować.

Od czego zacząć?

Pewnie teraz zastanawiasz się “jak to, trenować mózg?” Tak, mózg można trenować! Dzięki temu nie tylko jesteśmy bystrzejsi, ale możemy się też chronić przed chorobami (takimi jak Alzheimer czy demencja). Posłuchaj co Wendy Suzuki mówi na ten temat.

Rusz się!

Tak, wszyscy wiemy, że ruch to zdrowie, ale jak bardzo wpływa on na sprawność naszego mózgu to niezwykłe, prawda? Zatem ruszaj się na zdrowie! Wybieraj schody zamiast windy, kiedy możesz spaceruj lub poruszaj się rowerem (w Holandii to bardzo popularne!), spędzaj czas na świeżym powietrzu.

Wypróbuj w praktyce

W Internecie można też znaleźć ćwiczenia, które pobudzają pracę mózgu. Warto je włączyć do codziennej rutyny. Nie są ani skomplikowane ani czasochłonne, a mogą wiele zmienić w Twoim życiu. Przykładowo możesz sięgnąć po poniższe zestawy.

2 minutki dla mózgu

Trening na prawą i lewą półkulę

9 prostych ćwiczeń dla sprawnego mózgu

Do dzieła!

To przyjemne ćwiczenia, a większość z nich można wykonywać wszędzie… w autobusie, będąc pasażerem samochodu, w przerwie od pracy czy wieczorem w wannie. Spróbuj je regularnie robić. Efekty mogą Cię tylko pozytywnie zaskoczyć!

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Poczuj dziecięcą radość!

3 min10 lutego 2021

Dobrze wiedzieć – filmy dokumentalne

2 min8 lutego 2021

Ostateczne rozdanie – gry karciane

5 min7 lutego 2021