3 min10 grudnia 2020

Święta Bożego Narodzenia po holendersku

Dla Polaków Święta Bożego Narodzenia są bardzo ważnym czasem. Niezależnie od tego czy Polak jest wierzący czy też nie, Święta kojarzą  się z rodzinnymi spotkaniami, suto zastawionym stołem, choinką, kolędami i prezentami… Dla większości z nas to czas odpoczynku i dzielenia radości z bliskimi. Spodziewamy się, że wszędzie jest podobnie. Jednak wystarczy raz spędzić Boże Narodzenie poza rodzinnym krajem by zrozumieć, jak różnie świat celebruje tę okazję. Jeśli z powodu pandemii przyjdzie Ci tegoroczne święta spędzić w Holandii, to możesz się zdziwić! Proponujemy jednak zachować otwarty umysł i z ciekawością przyglądać się innej kulturze!

Dmiące trąby

Jakkolwiek dziwnie brzmi tytuł tego akapitu, to jeszcze bardziej możesz się zdziwić widząc mężczyznę z bardzo długim rogiem, w który dmie nad… studnią. Dźwięki mają być pełne grozy i zwiastować rychłe nadejście Jezusa. W obecnych czasach tradycję tę pielęgnuje się raczej na holenderskich wsiach i nazywa się ją Midwinterhoornblazen.

Świąteczne dania

Suto zastawiony stół, który znasz z ojczyzny, w Holandii nie ma aż takiego znaczenia. Niderlandzkie gospodynie raczej unikają wielogodzinnej krzątaniny w kuchni. Jeśli jesz mięso, to świąteczne dania przypadną Ci do gustu: dziczyzna, przepiórka, zające… oto holenderskie przysmaki. I obowiązkowo musi być świąteczny chleb – Kerstbrood.

Odwołali Wigilię!

Tak, w Holandii nie obchodzi się Wigilii (którą tak bardzo celebruje się w Polsce). Święta w Niderlandach to obiad serwowany w Pierwszy Dzień Świąt. W tym kraju nie obowiązuje też post (nie ma potrzeby się głodzić, by później więcej zmieścić, bo nie ma zbyt wielu dań na stole). Mikołaj, tak jak w Polsce, też zagląda pod holenderskie choinki i zostawia prezenty dla wszystkich członków rodziny.

Pełne kościoły

Prawdopodobnie to jedyny taki czas w  roku, gdy niderlandzkie kościoły pękają w szwach. Ewidentnie Holendrzy lubią wspólne kolędowanie podczas pasterki, uroczystej mszy wigilijnej. Wyśpiewują zarówno po holendersku, niemiecku jak i angielsku, by godnie przywitać na świecie Jezusa.\

Ozdobne domy

W okresie świątecznym domy w Holandii zamieniają się w bardzo ozdobne miejsca. Zdobią je kolorowe światełka i pięknie ubrane choinki. W tym kraju przykłada się dużą wagę, by dom ładnie wyglądał na święta i epatował tą wyjątkową atmosferą. Niektórzy twierdzą, że Holendrzy chwalą się swoją zamożnością… ale to chyba nie o to chodzi.

Wyślij kartkę

Polscy listonosze na Święta Bożego Narodzenia mają coraz mniej pracy, ale ci holenderscy mają ręce pełne roboty! Holendrzy uwielbiają pisać świąteczne kartki (podobno przeciętna rodzina wysyła od 30-50 sztuk!). Te, które sami otrzymają wieszają w oknie lub stawiają na kominku. Zatem Twoim holenderskim przyjaciołom będzie miło, jeśli prześlesz do nich kartkę z życzeniami.

Czas na refleksję

Holendrzy traktują Święta jako czas zwolnienia tempa życia, zrobienia porządków zarówno w obejściu, jak i we własnej głowie, w relacjach z bliskimi. Jest to dla nich czas refleksji i podsumowań roku. Spędzają go w gronie najbliższych (rodziny i przyjaciół), ciesząc się wszystkimi darami, jakie mają od życia.

Ta wdzięczność, którą wzbudza refleksja nad własnym życiem, jest cenną wskazówką. Być może nie spędzisz Świąt tak, jak sobie marzysz, ale na pewno jest wiele dóbr w Twoim życiu, którymi możesz się cieszyć. Warto pielęgnować w sobie takie pozytywne nastawienie do życia i świata. Z uśmiechem na ustach zawsze łatwiej idzie się przez życie!

Życzymy Wam bardzo udanych, pięknych Świąt Bożego Narodzenia! Wszystkiego dobrego! Bądźcie zdrowi!

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Typowe holenderskie jedzenie

3 min5 grudnia 2022

Did you land on our site and you only speak English?

1 min8 lipca 2022

Jak uniknąć kulturowego faux pas w Niderlandach?

3 min1 lipca 2022