Typowe holenderskie jedzenie
Podróż odbywa się w różnych sferach naszego życia, również w wymiarze kulinarnym. Dzięki temu możemy doświadczyć zupełnie nowych smaków i wzbogacić swoje życie o zaskakujące doświadczenia. Podróż kulinarna to prawdziwa przygoda!
Kuchnia holenderska - czego warto spróbować?
Turystyka kulinarna zyskuje na znaczeniu. Przed pandemią była bardzo popularna, niestety koronawirus mocno ograniczył nasze możliwości podróżnicze. Dziś ponownie możemy wyjeżdżać w poszukiwaniu nowych smaków i doświadczać kulinarnych ciekawostek. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się posiłkom, których warto skosztować w Holandii. Nawet jeśli mieszkasz już w tym kraju, może okazać się, że niektórych potraw jeszcze nie kosztowałeś/-aś, zatem sprawdź koniecznie naszą top listę.
Podstawowy jadłospis
Podstawą tradycyjnego jadłospisu Holendrów są steki, ryby i owoce morza. Mieszkańcy tego kraju lubują się w sycących zupach oraz potrawach duszonych (tzw. jednogarnkowych). Potrawy te są przygotowane głównie na bazie ziemniaków, mięsa oraz warzyw, a ich zaletą jest to, że są proste i szybkie do wykonania. W holenderskiej kuchni nie przywiązuje się wagi do szczegółów, jej dania nie są zbyt popularne na świecie, a sami Holendrzy też jakoś szczególnie nie chwalą się swoją kuchnią. Można jednak w jej specjałach znaleźć kilka smacznych inspiracji.
Ulubione danie
Ulubionym gorącym daniem Holendrów jest potrawa składająca się z ugotowanych ziemniaków polanych sosem jus (brązowy sos zrobiony ze stopionego tłuszczu lub masła, w którym uprzednio pieczone było mięso), porcji lekko rozgotowanych warzyw (marchew, cebula, cukinia) oraz usmażonego kotleta mielonego w formie dużej kulki (gehaktbal). Nie brzmi zbyt wyszukanie, prawda? Może jednak być całkiem smaczne!
Puree ziemniaczane z dodatkami
Jednym z takich dań jest stamppot, czyli “tłuczony garnek”. Danie to ugotowane ziemniaki i inne warzywa podawane w formie puree najczęściej z mocno usmażonym boczkiem. Zimą popularna jest wersja z jarmużem i wędzoną holenderską kiełbasą rookworst. Dodatkiem do dania są endywia (“andijvie stamppot”), szpinak i kapusta kiszona (zuurkool). Popularny jest też hutspot (“garnek bałagan”) będący w swej istocie puree z ziemniaków, marchwi i cebuli. Najchętniej jedzony z klapstuk, czyli duszonym szpondrem wołowym. Znajdzie się też wersja wegetariańska - hete bliksem — puree z rozgotowanych ziemniaków, cebuli, jabłek i gruszek.
Holenderski zupy
Holendrzy lubią gęste, treściwe zupy, które pozwolą się im konkretnie najeść. Nic dziwnego, przez pół dnia pedałują, mogą więc potrzebować konkretnego posiłku! Jedną z popularniejszy zup jest erwtensoep – gęsta zupa grochowa z zielonego, łuskanego grochu. Gotowana jest tylko zimą. Chętnie jedzona jest też zupa bruine bonensoep — przygotowana z brązowej fasoli.
Mięsożercy
Holendrzy lubią mięso, sporo można znaleźć go w tradycyjnym menu tego kraju. Nie wszystko brzmi smacznie, jak na przykład potrwa draadjesvlees, dosłownie “włókniste mięso”, będące w praktyce duszoną wołowiną. W Niderlandach jada się też krabbetje — żeberka i smażone plastry boczku zwane speklappen.
Ryby i owoce morze
Nie może ich zabraknąć w diecie kraju, który znajduje się przy morzu. Dlatego w holenderskim menu znajdziesz smażoną flądrę (gebakken schol); mosselen — przygotowane na parze muszle morskie (omułki) z przyprawami i garnalen — krewetki podawane najczęściej jako zakąski w różnych sałatkach.Hitem jest haring — śledź holenderski. Jest jednorocznym śledziem, jest mały i delikatny w smaku, dlatego nie jest tak mocno solony jak inne śledzie. Tradycyjnie je się go z cebulką, trzymając za ogon i wkładając do otwartych ust pionowo od góry.
Smacznego!
Holendrzy spożywają trzy posiłki dziennie: śniadanie, lunch (między godziną 12:00 a 13:00) i ciepłą kolację (najczęściej o godzinie 18:00). Tradycyjna kuchnia holenderska wywarła wpływ na rozwój kuchni w Nowym Świecie. Przybywający tam osadnicy holenderscy rozprzestrzenili (około 1650 roku) zwyczaj posługiwania się widelcem. Spopularyzowali jedzenie pomidorów, sałaty, surówki z białej kapusty oraz pączków, które są obecnie znane jako amerykańskie donuty. Upowszechnili również jedzenie precli, naleśników, gofrów i małych kruchych ciasteczek.