3 min28 stycznia 2022

W poszukiwaniu mocnych stron

W budowaniu kariery zawodowej nie chodzi o to, by każdy dążył do bycia prezesem korporacji. Owszem, jakiś procent ludzi jest do tego stworzony, ale na szczęście nie wszyscy! Możliwości i pomysłów na karierę zawodową jest tyle, ilu jest ludzi. Dlaczego? Bo każdy urodził się z unikatowym zestawem cech, umiejętności i talentów a życiowe doświadczenia na każdego wpłynęły inaczej. W związku z tym każdy człowiek to unikat, dlatego nie powinien dążyć do powielania 1:1 dróg, jakimi idą koledzy i koleżanki. Budując swoją karierę zawodową warto świadomie skupić się na swoich możliwościach. Jak znaleźć własne atuty i powiązać je z pracą?

Co Ci sprawia przyjemność?

Często się nas uczy, że przyjemność nie jest dobrym doradcą i że osiągniecie sukcesu wiąże się z trudną pracą, wymaga przełamywania słabości i wychodzenia poza strefę komfortu. Dla nas to jest to przepis na nieszczęście w pracy.  Ważne jest, by wiedzieć jakie zadania sprawiają nam frajdę. Jeśli nienawidzisz skrupulatnego liczenia i wypełnienia danych w tabelkach, to raczej nie zostaniesz dobrym księgowym/-ą. Rozumiesz? Trzeba mieć świadomość co się lubi, a czego nie. I zmierzać w kierunku, który sprawia przyjemność, bo właśnie tam kryją się Twoje mocne strony.

Co dobrego o Tobie mówią?

Może często słyszysz, że komponujesz piękne bukiety? Może ludzie doceniają to, jak potrafisz się zorganizować? Może dzwonią do Ciebie, gdy mają trudne chwile i chcą z kimś pogadać? Posłuchaj uważnie co dobrego mówią o Tobie inni, za co Cię cenią, co uznają za Twoją mocną stronę. Czasem wstydzimy się to zauważyć, ale KAŻDY z nas ma coś, co wnosi do świata. Ty na pewno też to masz, a bliscy ludzie widzą Twój potencjał. Nie wstydź się, po prostu to obserwuj i notuj. A jeśli masz więcej odwagi, to zapytaj rodzinę i przyjaciół co o Tobie myślą, albo współpracowników dlaczego lubią z Tobą pracować (jeśli już gdzieś pracujesz). Na pewno dowiesz się o sobie zaskakujących rzeczy!

Poszukaj swojego wyróżnika

Zachęcamy do uważnego przyglądania się sobie. Zamiast autopilota, włącz autoświadomość i zwracaj uwagę na to, jak robisz różne rzeczy. Czy jeśli gotujesz, to frywolnie, robiąc duży bałagan, czy robisz wszystko skrupulatnie i czysto? Czy w innych sytuacjach masz podobnie? Czy sprzątając dom robisz to według określonego planu? W codziennych czynnościach kryje się wiele informacji na nasz temat. Dzięki tym obserwacjom naprawdę sporo możesz się dowiedzieć o sposobie swojego działania.

Przeanalizuj dotychczasowe prace

Jeśli masz już doświadczenie zawodowe zastanów się co sprawiało Ci najwięcej radości, a co wzbudzało w Tobie najwięcej frustracji w dotychczasowych pracach? Spróbuj znaleźć odpowiedź na pytanie “Dlaczego tak było?”. Z taką wiedzą możesz wiele zdziałać, przede wszystkim nie wracać do czynności, których nie lubisz. Zmęczenie pracą może przybrać formę wypalenia zawodowego, które znacznie obniża satysfakcję z życia i z pracy. Twoje zdrowie psychiczne jest ważne, warto się o nie troszczyć i nie wymuszać na sobie robienia tego, czego naprawdę nie znosisz.

Daj sobie czas

Powyższe punkty opisują pewien proces, który potrzebuje czasu – daj go sobie. Notuj spostrzeżenia i nie bój się zmieniać zdania, bo masz prawo zmieniać pomysł na siebie, jeśli poczujesz, że tego potrzebujesz!

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Praca tymczasowa

3 min15 stycznia 2023

Praca tymczasowa dla studenta

3 min10 czerwca 2022

Co zabrać na wyjazd?

4 min29 kwietnia 2022