4 min3 lutego 2021

Wyższy poziom świadomości – trening mindfulness

Czy jest lepszy czas na trenowanie uważności niż przymusowa izolacja w domu? No… chyba nie ma. Jeśli wśród Twoich postanowień noworocznych pojawiły się pozycje typu: będę się mniej denerwować/złościć; będę lepszym człowiekiem; zajmę się sobą – wiemy jak możesz to zrobić. Oto propozycja dla Ciebie!

Czym jest mindfulness?

Mindfulness czyli po prostu uważność – zwracanie uwagi i zauważanie wszystkiego, co robisz w chwili obecnej. Kiedy jesteśmy aktywnie uważni, nie tylko jesteśmy świadomi otaczającego nas świata, ale także naszych myśli, uczuć, zachowań i tego, jak wpływają one na innych. Dzięki temu jesteś w stanie stworzyć większą przestrzeń pomiędzy bodźcem a odpowiedzią Twojego ciała. W ten sposób możesz świadomie zdecydować, jak zareagować, zamiast pozwolić, aby podyktowały to emocje. Oczywiście możesz na kogoś krzyczeć lub kopnąć coś, gdy jesteś zły, ale to tylko sprawia, że czujesz się gorzej. Dlatego warto zauważyć swoje emocje: „Tak, jestem zły!” ale niekoniecznie musimy podejmować dalsze działania, aby nie skrzywdzić siebie ani innych.

Kilka słów o mindfulness

Ta krótka animacja (po angielsku, ale bez znajomości języka można zrozumieć jej przekaz) wyjaśnia czym mindfulness jest.

Usiądź i zamknij oczy

Jedną z najskuteczniejszych praktyk uważności jest medytacja, która jest po prostu treningiem naszego mózgu. Chodzi o to, aby nauczyć się dostrzegać swoje emocje, świadomie je nazywać, ale niekoniecznie podążać za nimi. Jak dokładnie? Mamy nadzieję, że ta krótka animacja to wyjaśni (mimo nieznajomości angielskiego jest łatwa do zrozumienia) – podsumowując w kilku słowach: wyobraź sobie, że Twoje myśli to przejeżdżające samochody. Celem medytacji jest, byś był w stanie usiąść na poboczu i obserwować mijające Cię samochody z odległości, nie pozwalając sobie na gonienie ich lub próbę zatrzymania ich w jakikolwiek sposób. Nie chodzi o to aby być doskonałym, ale o próbę wrócenia do spokoju za każdym razem, gdy coś nas rozproszy.

Mindfulness – zalety

Powszechnie uważa się, że na grunt zachodni praktykę tę zaszczepił Jona Kabat-Zinn. Dziś jest bardzo popularna! Współczesne badania naukowe wskazują, że mindfulness ma zbawienny wpływ na zdrowie człowieka:

– Redukuje objawy depresji;
– Obniża poziom stresu i lęku;
– Działa wspomagająco w terapii uzależnień;
– Redukuje ból fizyczny;
– Uczy zarządzania emocjami, co przekłada się bezpośrednio na jakość życia i satysfakcję z niego;
– Medytacja jest stosowana wspomagająco przy leczeniu wielu chorób, w tym Parkinsona, przy migrenach bądź w leczeniu osób chorych na stwardnienie rozsiane.

Skuteczność medytacji jest niezależna od wieku. Już dzieci odczuwają jej zbawienne skutki, a dorośli mogą z niej skorzystać w dowolnym momencie życia.

Szczypta wiedzy

Jeśli interesuje Cię naukowe podejście do tematu, zachęcamy do wysłuchania tego wykładu –gwarantujemy, że jest ciekawy i warto poświęcić na niego czas!

Chcesz wiedzieć więcej?

Zachęcamy Cię również do obejrzenia krótkiej serii animowanej “Poradnik Headspace: Medytacja” na Netflixie, która w bardzo jasny i prosty sposób wyjaśnia naukę stojącą za medytacją, a także techniki, które uczynią naszą praktykę bardziej przyjemną. Na końcu każdego odcinka znajduje się krótka medytacja prowadzona, która pomoże ci poćwiczyć to, czego się właśnie nauczyłeś.

Odpal Youtube!

A jeśli już teraz chcesz zaprosić do swojego życia więcej spokoju i poczuć większą satysfakcję i szczęście – rozpocznij trening mindfulness. Nie musisz ruszać się z domu i płacić kroci za kursy (choć mawia się, że spokój słono kosztuje). Pomocny może okazać się… YouTube (jak wspaniale, że on istnieje!).

Zachęcamy by zajrzeć na kanał Małgosi – macie tu do wyboru wiele różnych medytacji prowadzonych. Od której zacząć? Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie… każdy z nas ma inne potrzeby, najlepiej posłuchać co podpowiada Ci dziś serce.

6 minut medytacji

Jeśli nie znajdziesz tam nic dla siebie, spróbuj tej, zaledwie 6-minutowej praktyki przeznaczonej do codziennego użytku.

Na stres

W przypadku czujesz się mocno zestresowany/-a sprawdź medytację prowadzoną przez Elę

Wyrób sobie nawyk

Jeśli czujesz, że potrzebujesz bardziej zorganizowanego podejścia do medytacji, aby zachować spójność, zalecamy wypróbowanie aplikacji Waking Up: Guided Meditation (jest w angielskiej wersji językowej) stworzonej przez Sama Harrisa. Możesz wypróbować ją za darmo (5 medytacji za darmo), a następnie zapisać się na miesięczną subskrypcję za 32,99 zł. Ale nie martw się, mają to na uwadze, że nie każdego stać na miesięczną subskrypcję, więc po prostu wyślij e-mail na adres info@wakingup.com, a otrzymasz bezpłatną subskrypcję na rok. Również po zakończeniu darmowej rocznej subskrypcji możesz złożyć kolejny wniosek – nie ma limitu.

A na koniec…

Jeśli kończąc czytać tekst wciąż nie masz przekonania czy medytacja jest dla Ciebie, to skuś się by sprawdzić poniższe wideo. O tym jak medytacja zmienia życie, zaledwie po 30 dniach regularnej praktyki, opowiada EverydayHero

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Poczuj dziecięcą radość!

3 min10 lutego 2021

Rusz głową! – ćwiczenia mózgu

2 min9 lutego 2021

Dobrze wiedzieć – filmy dokumentalne

2 min8 lutego 2021